18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Moszna - 99 wież i wieżyczek

red.
János Posztós/Opolskie Centrum Informacji Turystycznej
Zamek w Mosznej wygląda jak z bajki Walta Disneya. 99 wież i wieżyczek eklektycznego pałacu wznosi się nad malowniczo położonym parkiem krajobrazowym ze stawem i stadniną koni angielskich.

Moszna, wieś położona w południowej części Opolszczyzny, w gminie Strzeleczki, sławę zawdzięcza niezwykłej budowli wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku przez Franza Huberta von Thiele-Wincklera, magnata kopalnianego i ziemianina. Jeszcze dwa pokolenia wcześniej Franz Winckler, dziadek Franza Huberta, był górnikiem w Miechowicach. Po śmierci właściciela kopalni ożenił się z bogatą wdową, a w 1840 r. otrzymał od króla pruskiego tytuł szlachecki. Na względy cesarza zasłużył też wnuk byłego górnika, wyróżniony w 1895 r. tytułem hrabiowskim. Dla swojego dobroczyńcy, który odwiedzał majątek w Mosznej w latach 1904 i 1911-1912, wybudował Franz Hubert zachodnie skrzydło zamkowe.

Malownicza budowla sprawia wrażenie rozbudowywanej przez wieki, choć w istocie jest jedną z najmłodszych rezydencji na Śląsku. W wieku XIX istniał w miejscu dzisiejszego zamku piętrowy pałac w barokowym stylu. Nie miał skrzydeł bocznych, całość przykrywał mansardowy dach, urozmaicony okrągłymi lukarnami. Budowla wraz z otaczającym ją parkiem tworzyła założenie pałacowo-ogrodowe, zgodnie z XVIII-wiecznymi regułami barokowymi.

Zamek Franza Huberta von Thiele-Wincklera to już zupełnie inna bajka. Fasady, wieże, wykusze i inne elementy architektoniczne zdobią liczne płaskorzeźby przedstawiające motywy zwierzęce, roślinne, myśliwskie, maski, głowy, fantastyczne stwory, dzbany i kartusze. Dekoracyjne są również obramienia okien, gzymsy, szczyty, maswerki, rozety, balustrady balkonów, boniowane ściany oraz pilastry i półkolumny. Arkadową galerię na zachodniej ścianie skrzydła wschodniego (nad tarasem ogrodowym) podtrzymują postacie i zwierzęta symbolizujące pracę. Najbardziej udekorowane skrzydło wschodnie, za sprawą najwyższych wież, spadzistych dachów, smukłych wykuszy i szczytów oraz surowości podkreślonej przez kamienną rustykę ścian, przywodzi na myśl warowny zamek. Nie brakuje tu nawet okienek imitujących otwory strzelnicze. Poszczególne wieże możemy nazywać zgodnie z charakterystycznymi detalami ich dekoracji. Ta najwyższa to wieża dzika, ta najbliżej wyjścia z parku - wieża niedźwiedzia. Łamie tę surową harmonię oranżeria przylegająca do ryzalitu „herbowego" od strony południowej. Zwiedzać możemy i oranżerię, i park, i sale reprezentacyjne w skrzydle wschodnim.

Centrum Terapii Nerwic Moszna - Zamek, ul. Zamkowa 1, 47-370 Zielina, tel. 77 466 84 00, 466 84 18.

Zwiedzanie: w kwietniu, wrześniu i październiku - w dni robocze o godz. 14.00 i 15.00, w dni wolne od pracy o godz. 14.00, 15.00 i 16.00; w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu - w dni robocze o godz. 14.00, 15.00 i 16.00, w dni wolne od pracy o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Wyłącznie z przewodnikiem, w grupach liczących co najmniej 10 osób. Bilety: normalny - 8 PLN, ulgowy - 5 PLN.

Zobacz:**zamek w Brzegu, wieże wodne w Gogolinie**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto