MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ambitny plan Koalicji Obywatelskiej. Szef MSWiA Marcin Kierwiński: Liczę, że będzie rządzić lub współrządzić w 12 sejmikach

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Według wyników exit poll Koalicja Obywatelska zajęła drugie miejsce w wyborach do sejmików województw, uzyskując 31,9 proc. głosów. Zdaniem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego wyniki wyborów samorządowych w sejmikach wskazują, że jego środowisko polityczne powinno przyspieszyć realizację swoich zapowiedzi i rozliczenia PiS. Powiedział też, w ilu sejmikach chce rządzić lub współrządzić KO.

Spis treści

Szef MSWiA skomentował wynik KO. „Jest sportowa złość”

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński (KO), komentując w poniedziałek w TVN24 wyniki wyborów samorządowych powiedział, że nie ma wątpliwości, że wygrała je Koalicja 15 października. – 52 proc., czyli większość dla koalicji – podkreślił.

– Choć wynik KO jest lepszy niż 15 października w wyborach do Sejmu, to zawsze jest sportowa złość. Chcieliśmy wygrać wybory sejmikowe. Na pewno wyciągniemy z tego wnioski i od dziś ruszamy do kampanii europejskiej – powiedział.

Według ministra w KO „trzeba pewne rzeczy przemyśleć i ruszyć do pracy”. Wskazał na niższy niż w wyborach parlamentarnych udział młodego elektoratu, co według niego wpłynęło na wynik KO. Uznał, że konieczna jest większa mobilizacja wyborców wielkomiejskich i walka o elektorat wiejski (20,6 proc. poparcia dla KO na wsi – Ipsos).

– Wieś to nigdy nie była grupa docelowa, gdzie KO była bardzo mocna. Problemy polskich rolników to problemy, w które rolników wpędził PiS. Protesty rozpoczęły się wiele miesięcy temu, to PiS zgodził się na tzw. zielony ład. Ale nie ma się co zastanawiać. Musimy bezwzględnie poprawić ten wynik w wyborach europejskich – zaznaczył.

Zdaniem szefa MSWiA jego środowisko polityczne powinno „przyspieszyć realizację tego, co zapowiadaliśmy i przyspieszyć rozliczenia tego, co PiS wyprawiało przez ostatnie osiem lat”. – I jestem spokojny o wyniki wyborów europejskich – dodał.

W ilu sejmikach chce rządzić KO?

Liczę, że w 12 sejmikach KO będzie rządzić lub współrządzić. Na pewno odbijemy Dolny Śląsk, z dużym prawdopodobieństwem łódzkie. Zobaczymy, co na Podlasiu, tam sytuacja cały czas się waży. Zobaczymy, co w Małopolsce – podkreślił.

Marcin Kierwiński powiedział, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego ugrupowania tworzące rządową koalicję wystartują osobno. – W kampanii przed wyborami 15 października uformowała się koncepcja startu w trzech blokach i pewnie to powtórzymy – stwierdził. Zaznaczył przy tym, że wynikom wyborczym koalicji rządzącej nie służy „zajmowanie się samą sobą”. – Napięcia między Trzecią Drogą a Lewicą były niepotrzebne – podkreślił.

Trzaskowski wygrał w pierwszej turze

Odpowiadając na pytanie, czy wynik Rafała Trzaskowskiego, który wygrał reelekcję w Warszawie w pierwszej turze, to przypieczętowanie jego startu w wyborach prezydenckich w 2025 roku, powiedział: „Ten wynik to gigantyczny kredyt zaufania od wyborców. (...) Jeśli Rafał Trzaskowski się zdecyduje, to jest naturalnym kandydatem”.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ambitny plan Koalicji Obywatelskiej. Szef MSWiA Marcin Kierwiński: Liczę, że będzie rządzić lub współrządzić w 12 sejmikach - Portal i.pl

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto