MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Opole. Cztery pomysły opolan będą realizowane w tym roku

Artur Janowski
Sławomir Mielnik
Choć wyniki głosowania w budżecie obywatelskim poznaliśmy w październiku, to na realizację projektów mieszkańców musimy jeszcze trochę poczekać.

Zagospodarowanie placu przed kościołem na Chabrach, budowa boiska przy szkole podstawowej nr 10, a także oświetlenie oraz monitoring parku na osiedlu Armii Krajowej i rewitalizacja terenu sportowo-rekreacyjnego na osiedlu Dambonia - to projekty, które w tym roku powinny być zrealizowane przez urząd miasta.

- Tak założono w zasadach budżetu obywatelskiego w 2014 roku i nic nie wskazuje na to, aby w tym roku tych inwestycji nie było - przekonuje Alina Pawlicka-Mamczura, rzecznik prezydenta miasta.

Na razie jednak realizacja wniosków jeszcze nie ruszyła. Najszybciej - bo w kwietniu - powinna ruszyć budowa terenu rekreacyjnego na os. Dambonia.

Przetarg na realizację już ogłoszono, a wykonawca będzie musiał zbudować boisko treningowe do tenisa ziemnego, alejkę oraz oświetlenie. To będzie pierwszy etap inwestycji, która jako jedyna miała już wcześniej gotowy projekt techniczny, który wywalczyła rada dzielnicy. - I dlatego możemy szybko ruszyć z realizacją - tłumaczy Pawlicka-Mamczura.

Projektu wciąż brakuje w przypadku skweru przed kościołem na Chabrach. Jest wprawdzie koncepcja, która zakłada nie tylko nowe ławki, zieleń, a także bezpłatne miejsca parkingowe, ale to za mało, aby ogłaszać przetarg. Musi być projekt techniczny, który ma być gotowy dopiero z końcem lipca. Dlatego ratusz szacuje, że skwer powstanie dopiero jesienią.

Szybciej powinno być gotowe wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią przy szkole podstawowej nr 10, bo jego projekt jest gotowy.

Tego samego nie można niestety powiedzieć w przypadku oświetlenia i monitoringu parku na osiedlu Armii Krajowej. Ratusz twierdzi, że kompletna dokumentacja techniczna będzie gotowa w połowie lipca i dopiero wówczas będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę. Inwestycja wymaga też rozbudowy serwerowni Straży Miejskiej, która obsługuje monitoring.

- Mimo to całe zadanie będzie zrealizowane do końca roku - deklaruje rzecznik prezydenta.
W sumie wszystkie cztery wnioski są warte ponad 2 miliony złotych, ale ostateczną wartość budżetu obywatelskiego poznamy dopiero po przetargach.

Przypomnijmy, że w pierwszym budżecie obywatelskim w Opolu opolanie głosowali na 97 propozycji, które wcześniej sami zgłosili. Kart wrzuconych do urn (kilkadziesiąt głosów oddano przez internet) wyjęto nieco ponad 18 tysięcy. Prawidłowo oddanych głosów było nieco ponad 15, a najczęściej popełniane błędy przy głosowaniu to niepodawanie danych osobowych lub niepodpisywanie kart, a także nieprawidłowy PESEL.

W tym roku czeka nas kolejny budżet obywatelski, a obecny prezydent zapowiadał w kampanii, że zwiększy pulę do wydania na wnioski, a także ułatwi mieszkańcom głosowanie za pośrednictwem internetu. Dziś jest to bardzo czasochłonne.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto