Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzliwa dyskusja radnych Opola o raporcie o stanie miasta. Prezydent Wiśniewski dostał wotum zaufania i absolutorium

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Opole pomimo negatywnych skutków pandemii jest w dobrej kondycji finansowej, dynamicznie się rozwija i oddano rekordową liczbę mieszkań do użytkowania oraz piąty raz z rzędu możemy pochwalić się dodatnim saldem migracji.
Opole pomimo negatywnych skutków pandemii jest w dobrej kondycji finansowej, dynamicznie się rozwija i oddano rekordową liczbę mieszkań do użytkowania oraz piąty raz z rzędu możemy pochwalić się dodatnim saldem migracji. Sławomir Mielnik
Prezydent Arkadiusz Wiśniewski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium. Decyzję poprzedziła prezentacja raportu i burzliwa debata o stanie miasta. Nie było zaskoczenia - w obu głosowaniach przeciwko byli tylko opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas sesji zaprezentowano raport o stanie miasta za 2020 rok, z którego wynika, że Opole pomimo negatywnych skutków pandemii jest w dobrej kondycji finansowej, dynamicznie się rozwija, oddano rekordową liczbę mieszkań do użytkowania oraz piąty raz z rzędu możemy pochwalić się dodatnim saldem migracji.

Radni PiS podkreślali jednak, że raport jest stronniczy, bo skupia się wyłącznie na samym pozytywach.

Koronawirus zdominował 2020 rok

Jak wynika z raportu, w nowy rok miasto Opole weszło bardzo dynamicznie. Rozpoczęła się wtedy budowa centrum przesiadkowego Opole Główne, otwarte zostało Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej, a w lutym podpisano umowę na budowę Centrum Usług Publicznych, do którego mają przenieść się miejscy urzędnicy.

- Marzec zaskoczył nas wszystkich. Wprowadzono szereg ograniczeń związanych z organizacją imprez, mobilnością mieszkańców czy funkcjonowaniem usług. Trzeba było bardzo szybko reagować, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom - wyjaśnia Iwona Mąkolska-Frankowska, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju w opolskim ratuszu.

Na potrzeby przeprowadzania szerokiej i szybkiej diagnostyki w zakresie wykrywania wirusa SARS-CoV-2 miasto zakupiło analizatory służące również do diagnostyki infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń krwi i infekcji układu pokarmowego wraz z zakupem testów do diagnostyki koronawirusa oraz maseczek i środków dezynfekujących. Zakupione zostały również dwa respiratory.

Pandemia nie wstrzymała inwestycji w Opolu

Jednocześnie miasto nadal kontynuowało budowę Opolskiego Parku Sportu oraz przebudowę układu komunikacyjnego w rejonie stacji kolejowej Opole Wschodnie, powstały nowe kilometry ścieżek rowerowych, a do Opola przyjechało 61 nowych, ekologicznych autobusów MZK. Posadzono także 4 tys. nowych drzew i ponad 100 tys. krzewów.

- Opolski festiwal, który odbył się we wrześniu, był największą imprezą współorganizowaną przez miasto. W tym samym miesiącu oddaliśmy do użytku nową kładkę pieszo-rowerową nad Kanałem Ulgi, a zielony mostek prowadzący na Wyspę Bolko został przebudowany - wylicza Mąkolska-Frankowska.

W październiku miasto bezpłatnie przekazało wojewodzie opolskiemu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, w którym pod koniec roku przyjęto w ramach szpitala tymczasowego pierwszego pacjenta zakażonego koronawirusem. Szpital funkcjonuje tam do dzisiaj i od początku działalności przyjęto do niego blisko 700 osób.

Opole dyskryminowane przez Prawo i Sprawiedliwość?

W trakcie dyskusji na sesji rady miasta radny PiS Marek Kawa pytał o przyszłość kolejnego mostu nad Odrą oraz o budowę obwodnicy wokół miasta czyli tzw. „ring Opola”.

- Każdy mieszkaniec Opola odczuwa, że ruch komunikacyjny w mieście mógłby działać sprawniej. Budowa nowej przeprawy była obiecana już wiele lat temu, ale temat ucichł - mówi radny Kawa.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski tłumaczył, że miasto jest przez rząd PiS-u wyłączone z programu Mosty dla Regionów, Funduszu Dróg Samorządowych oraz Programu 100 Obwodnic.

- Opole nie ma możliwości startowania w tych programach. A opolskim działaczom PiS udało się jedynie wylobbować budowę obwodnicy w gminie Chrząstowice. W ten sposób celowo pomija się Opole, które może czuć się dyskryminowane przez obecnie rządzących. To ja się pytam pana radnego, kiedy wasz rząd będzie chciał sfinansować te inwestycje - ripostował prezydent Opola.

Jednocześnie podkreślał, że rządzona przez PiS Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska od sześciu lat nie wyjaśniła kwestii budowy trasy średnicowej.

- Nadal czekamy na informację w tej sprawie - dodaje Wiśniewski.

Radny Kawa ripostował jednak, że wpływ pieniędzy publicznych do budżetu Opola jest ogromny i należy jedynie skutecznie nauczyć się je wydatkować.

Radny PiS: kibice oczekują lepszych wyników

Radny Kawa pytał prezydenta również o przyszłość opolskiego sportu, który jego zdaniem - mógłby być na wyższym poziomie.

- Kibice oczekują lepszych wyników, żeby nie patrzeć z zazdrością np. na Częstochowę i tamtejszy klub piłkarski Raków - tłumaczy radny PiS.

Pytanie zbulwersowało prezydenta Wiśniewskiego, który zwrócił uwagę, że już w tym momencie Opole posiada wiele klubów sportowych na wysokim poziomie, które osiągają sukcesy także na arenie międzynarodowej.

- Kolejarz Opole jest liderem swojej ligi, Odra Opole osiągnęła najwyższy wynik w ciągu ostatnich 20 lat, a siatkówka uniwersytecka, której jeszcze kilka lat temu praktycznie nie było, dzisiaj będzie grała w ekstralidze. Nie można zapomnieć także o szczypiornistach z Opola i fakcie, że Gwardia zajmuje piąte miejsce w najwyższej lidze krajowej. Z kolei ciężarowcy z Budowlanych Opole to jeden z najlepszych zespołów na świecie, który w mistrzostwach Europy i świata oraz igrzyskach olimpijskich zdobył 35 medali. Żaden inny klub nie może poszczycić się takimi osiągnięciami - wylicza prezydent Opola.

Zaskoczenia w głosowaniu nie było

Michał Nowak, przewodniczący klubu PiS podkreślał, że prymat drastycznych podwyżek dla opolan nad oszczędnościami w urzędzie miasta jest tą częścią polityki prezydenta, z którą mamy bardzo istotny problem.

W głosowaniu nad wotum zaufania dla Arkadiusza Wiśniewskiego oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok nie było zaskoczenia.

Za poparciem prezydenta Opola zagłosowali radni klubu Wiśniewskiego, radni Koalicji Obywatelskiej oraz dwóch radnych niezrzeszonych - Jolanta Kawecka, która odeszła z klubu KO oraz Arkadiusz Szymański, były radny PiS. Przeciwko było tylko trzech opozycyjnych radnych PiS.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burzliwa dyskusja radnych Opola o raporcie o stanie miasta. Prezydent Wiśniewski dostał wotum zaufania i absolutorium - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto