Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki czy lasery i mappingi podczas Sylwestra w Opolu? Młodzi radni zorganizowali ankietę. Co na to ratusz?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zwolennicy fajerwerków podkreślają, że to tradycja. Przeciwnicy wskazują, że oznaczają one zanieczyszczenie powietrza oraz strach zwierząt dzikich i domowych
Zwolennicy fajerwerków podkreślają, że to tradycja. Przeciwnicy wskazują, że oznaczają one zanieczyszczenie powietrza oraz strach zwierząt dzikich i domowych Fot. Damian Kujawa/ Polska Press
Stosowanie fajerwerków na imprezach sylwestrowych, a także przy okazji ubiegłorocznego ekopikniku na os. im. AK, budzi w Opolu duże emocje. Młodzieżowa Rada Miasta postanowiła zapytań mieszkańców, czy wolą Nowy Rok witać sztucznymi ogniami, czy też lepsze byłyby pokazy laserowe i mappingi. Ratusz docenia inicjatywę, ale z fajerwerków nie zamierza rezygnować.

Zwolennicy fajerwerków wskazują, że to jest tradycja i takimi pokazami Nowy Rok wita się na całym świecie. Wskazują też, że jest to zwyczajowa forma uświetniania uroczystości. Przeciwnicy pokazów sztucznych ogni podkreślają, że to wystrzeliwanie publicznych pieniędzy w powietrze, którego efektem jest zanieczyszczenie powietrza oraz przerażenie zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich.

Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, stwierdza, że mając to na uwadze, młodzież postanowiła zorganizować w sieci ankietę. - Zapowiadany pokaz fajerwerków zestawiliśmy z pokazem laserowym oraz mappiningiem 3D, czyli nowymi formami artystycznymi coraz częściej stosowanymi jako alternatywa dla tradycyjnego pokazu sztucznych ogni - mówi.

"Liczymy, że miasto uwzględni głos młodych"

Ankieta jest dostępna na Facebooku od kilku dni i - jak przekonuje Franciszek Posacki - "rozrosła się do niespodziewanych rozmiarów".

- Już niemal 1000 osób oddało w niej swój głos, a liczba komentarzy i wiadomości od mieszkańców przerosła nasze oczekiwania. Chcieliśmy, aby ten temat wszedł do naszej debaty publicznej. Jak na razie zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za pokazem laserowym lub mappingiem, wskazując na kwestie ekologiczne i dobro zwierząt - wskazuje.

- Ankieta ma być podstawą do wydania stanowiska w tej sprawie przez Młodzieżową Radę Miasta w Opolu. Poprosiliśmy również organizacje pozarządowe, organizacje działające na rzecz zwierząt oraz ekspertów o odniesienie się do tego tematu. Na bazie badania społecznego oraz specjalistycznych opinii wydamy swoje stanowisko - mówi przewodniczący MRM.

Franciszek Posacki podkreśla, że MRM do ankiety podchodzi zupełnie realnie. - Prezydent Opola ogłosił już decyzję o pokazie fajerwerków w tym roku. Nasze rekomendacje tworzymy na przyszłość. Mamy nadzieję, że władze miasta wezmą pod uwagę głos młodych w tej sprawie i w przyszłości uwzględnią proponowane przez nas alternatywne sposoby świętowania Sylwestra - mówi.

- Oczywiście, jeżeli mieszkańcy zdecydują, że pokaz fajerwerków jest ich zdaniem rozwiązaniem lepszym - nie będziemy wydawali stanowiska sprzecznego ze zdaniem mieszkańców. Zaprezentujemy rekomendacje ekspertów i dane dotyczące pokazu fajerwerków oraz alternatywnych rozwiązań - tak aby każdy mieszkaniec wiedział z czym wiążą się konkretne rozwiązania - podkreśla.

Głosowanie trwa do środy, 4 grudnia.

Ratusz docenia inicjatywę, ale...

Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta, podkreśla, że dla ratusza wiążące jest to, że "setki opolan każdego roku przychodzą oglądać fajerwerki w Sylwestra".

- Mapping robimy podczas innych miejskich uroczystości. Przykładem otwarcie pl. św. Sebastiana po rewitalizacji. Nie świętowaliśmy tego sztucznymi ognia, a mappingiem - argumentuje.

Pani rzecznik podkreśla, że miasto docenia inicjatywę MRM. - Cieszymy się, że młodzi angażują się w życie miasta i się nim interesują. Ale aby zrobić sondaż trzeba przyjąć pewne założenia, by był on miarodajny i mógł być wiążący - przekonuje.

- Mamy pewne doświadczenia i wnioski, gdy robiliśmy sondaż dotyczący lokalizacji nowych placów zabaw. Zdarzało się, że wyniki były fałszowanie przez tzw. "fejkowe konta", a więc głosy oddawane z Poznania czy Łodzi - stwierdza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto