Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra Świętej Anny - bazylika, kalwaria i amfiteatr

red.
archiwum Opolskiego Centrum Informacji Turystycznej
Góra Świętej Anny przyciąga z potrójną mocą. Pielgrzymi mają tu swoją śląską Jasną Górę – z bazyliką, franciszkańskim klasztorem i kalwarią, a nade wszystko z cudowną figurką św. Anny Samotrzeciej, babci Chrystusa. Turystów kusi magia wulkanu, jakim było niegdyś najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma, rezerwat geologiczny, ścieżki przyrodnicze parku krajobrazowego i niezwykły, skalny amfiteatr. Miłośnicy historii odnajdą tu ślady powstań śląskich oraz monumentalny pomnik upamiętniający czyn powstańczy.

Przed wiekami nazywana byłą Górą Chełmską, także Górą Św. Jakuba i Jerzego. Od ponad dwustu lat mówi się o niej Góra Św. Anny. Na zachodnich oraz północnych zboczach wzniesienia położona jest wieś o tej samej nazwie, oficjalnie przyjętej przez władze niemieckie w roku 1934. Droga na szczyt prowadzi do kultowego sanktuarium, wniesionego tutaj ok. 1480 roku. Z tego samego okresu pochodzi słynna figura św. Anny Samotrzeciej, umieszczona nad ołtarzem głównym. Półmetrowej wysokości rzeźba - wykonana w kawałku drewna lipowego - przedstawia babcię Chrystusa, trzymającą na rękach swojego wnuka oraz Najświętszą Marię Pannę. Figura jest też swoistym relikwiarzem – w jej głowie tkwi cząstka kości Świętej. O cudownych właściwościach rzeźby i jej uzdrawiającej mocy zaświadczają dokumenty przechowywane w klasztorze franciszkanów, którzy na Górę Św. Anny przybyli w połowie XVII wieku. Murowany zespół klasztorny pochodzi z lat 1733-49. Mieści się w nim m.in. muzeum misyjne, gromadzące eksponaty z krajów misyjnych. Nieco wcześniej na południowo-wschodnich stokach góry stanęły 33 kaplice kalwaryjne (obecnie 35 kaplic i 2 kościoły). Plac modlitewny i grota wzorowana na tej z Lourdes, znajdujące się za północnym murem klasztoru, powstały w pierwszych latach XX wieku.

Od 1988 r. wieś Góra Świętej Anny jest centrum Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie, obejmującego grzbiet Chełma - zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Na jego terenie znajduje się sześć rezerwatów przyrody, których zwiedzanie ułatwiają wyznaczone tu ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe. W rezerwacie geologicznym podziwiać możemy niezwykłe formy, m.in. słupy bazaltowe, stożek tufu wulkanicznego i soczewa jaspisu. Na planszach znajdziemy całą historię wulkanu, który utworzył Górę św. Anny. We wsi jest też niewielkie muzeum przyrodnicze, a przy drodze do Leśnicy - Muzeum Czynu Powstańczego. Do atrakcji tego niezwykłego miejsca zalicza się również skalny amfiteatr (1934-38) i wznoszący się nad nim Pomnik Czynu Powstańczego, wzniesiony w 1955 r. według projektu Xawerego Dunikowskiego.

Zobacz: Szlak Rycerzy Joannitów na Opolszczyźnie

Kontakt

Punkt IT, ul. Rynek 8, 47-154 Góra Św. Anny, tel. 77 402 65 58, e-mail: [email protected]

Dom Pielgrzyma, al. Jana Pawła II 7, 47-154 Góra Św. Anny, tel. 77 462 53 01, e-mail: [email protected]

Klasztor franciszkanów, ul. Klasztorna 6, 47-154 Góra Św. Anny, tel. 77 463 09 00; Parafia p.w. Św. Anny, tel. 77 461 54 64, e-mail: [email protected]

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny", ul. Leśnicka 10, 47-154 Góra Św. Anny, tel. 77 461 50 74,

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto