MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stajenki z żywymi zwierzętami znów nas zachwycą. Sprawdziliśmy, gdzie są żywe szopki na Opolszczyźnie. Ta tradycja ma już 800 lat

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Tegoroczna żywa szopka w Białej już powstaje. W 2022 roku do "stada" dołączyły renifery. Tym razem nowością będzie struś emu. Stajenka ze zwierzętami będzie również w Podlesiu koło Głuchołaz.
Tegoroczna żywa szopka w Białej już powstaje. W 2022 roku do "stada" dołączyły renifery. Tym razem nowością będzie struś emu. Stajenka ze zwierzętami będzie również w Podlesiu koło Głuchołaz. Marcin Żukowski
Szopki bożonarodzeniowe mają przybliżać nam okoliczności narodzin Jezusa w Betlejem. Na Opolszczyźnie stajenki z żywymi zwierzętami ponownie zobaczymy m.in. w Białej i Podlesiu. W świątecznym czasie warto wstąpić również do jednego z kościołów franciszkanów. To założyciel ich zakonu święty Franciszek 800 lat temu stworzył we włoskim Greccio pierwszą żywą szopkę.

W wielu miejscach to już tradycja, że w okresie świąt Bożego Narodzenia organizowane są żywe szopki. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się stajenka w Białej koło Prudnika. Od 9 lat organizują ją ojcowie kamilianie.

- Żywa szopka rozpocznie się 24 grudnia po pasterce. Będzie dostępna do 6 stycznia - zachęca o. Waldemar Wołowski.

Inauguracja żywej szopki w Białej ma bardzo uroczysty charakter. Po pasterce uczestnicy Mszy świętej w procesji przechodzą od żłóbka ustawionego w kościele do stajenki ze zwierzętami. Zobaczymy tam między innymi osła, cielaka, konia, kozy, baranki i ptactwo.

- Szczególnie zapraszamy w drugi dzień świąt na wspólne kolędowanie - dodaje o. Waldemar. - Tak jak w poprzednich latach, będziemy mieli jedno nowe zwierzę. W tym roku będzie to struś emu.

Rozpoczęcie spotkania 26 grudnia zaplanowano na godz. 15.30. Uczestnicy będą mogli zakupić grzane wino, bigos, chleb ze smalcem, kiełbaski do pieczenia na ognisku. Tylko w tym dniu będzie można na żywo zobaczyć renifery, wielbłądy i strusia emu.

Żywa szopka również w Podlesiu

Szopka z żywymi zwierzętami będzie również w najwyżej położonej wsi na Opolszczyźnie, czyli Podlesiu w Górach Opawskich. W górskiej scenerii, przy kościele pw. św. Jerzego będziemy mogli zobaczyć alpaki, osiołki, barany i owce. Zwierzęta będą obecne tam od soboty 23 do wtorku 26 grudnia.

Jak wskazuje ks. Bartłomiej Krajewski, proboszcz parafii w Podlesiu, rolą szopki jest przybliżenie wiernych do okoliczności, w których na świat przyszedł Jezus.

- To co namacalne, dotykalne, żywe bardziej przemawia nam do wyobraźni – mówi kapłan.

Zaczął święty Franciszek w Greccio

- W okresie świąt warto odwiedzić każdy kościół franciszkański, również nasz, ponieważ dokładnie 800 lat temu święty Franciszek po raz pierwszy stworzył w Greccio żywą szopkę, czyli inscenizację stajenki betlejemskiej. Wtedy to był prosty żłób, wół i osioł stojące obok niego i sprawowana nad nimi Msza Święta - mówi ojciec Bazyli Baucza z klasztoru franciszkańskiego w Borkach Wielkich.

Jak wskazuje zakonnik, choć pomysł św. Franciszka uległ przeobrażeniu i zazwyczaj we współczesnych szopkach ustawiane są gipsowe lub drewniane figury Świętej Rodziny i otaczających ją zwierząt, to inicjatywa tworzenia świątecznych stajenek przyjęła się i bardzo mocno zakorzeniła w tradycji Kościoła.

- Każda idea lubi się rozwijać, tak i nasze szopki się rozwinęły, chociażby w takiej formie, w jakiej możemy je oglądać w Borkach Wielkich – zachęca do odwiedzin o. Bazylii.

W tym roku przeżywamy 800 lat od tamtej pierwszej inscenizacji. Ojcowie Franciszkanie starają się jak najwierniej przypomnieć, że właśnie z rodziny franciszkańskiej biorą się korzenie stajenek, które stawiane są w różnych kościołach.

Warto dodać, że odwiedzając kościół franciszkański do 2 lutego, za modlitwę przy szopce możemy zyskać odpust zupełny. Należy wypełnić określone warunki: przystąpić do spowiedzi, przyjąć komunię świętą, nawiedzić kościół franciszkański, odmówić modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga Ojca, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

- Zapraszamy do wszystkich franciszkańskich kościołów, szczególnie w tym jubileuszowym roku – zaprasza o. Bazyli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stajenki z żywymi zwierzętami znów nas zachwycą. Sprawdziliśmy, gdzie są żywe szopki na Opolszczyźnie. Ta tradycja ma już 800 lat - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto