Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grobniki. Zamek komandora Prószkowskiego

red.
Dwór komandorii w Grobnikach, popularnie nazywany zamkiem joannickim
Dwór komandorii w Grobnikach, popularnie nazywany zamkiem joannickim Arkadiusz Korus/Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego
Sąsiadujące od wschodu z Głubczycami Grobniki stanowią centralny punkt na joannickim szlaku. Nie tylko za sprawą rozległych wpływów istniejącej tu przez kilka wieków komandorii, ale też ze względu na bogactwo zabytków, jakie zachowały się po zakonnikach na ziemi głubczyckiej.

O czasach joannitów w Grobnikach przypomina kościół p.w. Ścięcia św. Jana, zabytkowa plebania, figura św. Jana Nepomucena przy Moście Pasterzy oraz odrestaurowana w ostatnich latach kaplica św. Barbary, obok której znajdziemy źródełko posiadające uzdrawiającą moc. Ale jest jeszcze coś. We wsi stoi jedyny w tych stronach zamek joannicki. No, może niezupełnie zamek, a raczej dom zakonny - renesansowa budowla obronna, popularnie nazywana zamkiem lub dworem. Przebudowany i otynkowany pełni obecnie funkcję wiejskiego domu kultury (klucze u sołtysa).

Nieistniejącą dziś, trzecią kondygnację dworu zamieszkiwali niegdyś zakonnicy. Na drugiej znajdowała się sala reprezentacyjna z czterema gotyckimi oknami w ścianie zachodniej, przebudowanymi w XVI wieku w stylu renesansowym. W sieni na parterze odnajdziemy gotycki portal, wykonany z otynkowanej dziś cegły kształtówki. Warto w tym miejscu dodać, że nie jest to też pierwszy dom zakonny w Grobnikach. Ten zniszczyli u schyłku XIII w. skonfliktowani z joannitami mieszczanie z Głubczyc. Obecny dwór jest dziełem odbudowy (XV w.) oraz znaczącej rozbudowy przeprowadzonej na przełomie lat 50. i 60. XVI wieku z rozkazu komtura (komandora) barona Jerzego Prószkowskiego. Nad wejściem od strony południowej widnieje kartusz herbowy rodziny Prószkowskich z krzyżami maltańskimi – symbolem joannitów. Krzyże maltańskie zobaczymy także na dachach stojącego w pobliżu kościoła p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Z domem zakonnym w czasach świetności komandorii sąsiadowały stajnie, młyn, browar, stodoły i stawy rybne. Joannici wznieśli w Grobnikach hospicjum i szkołę. Plebania oraz odrestaurowana niedawno kaplica św. Barbary pochodzą z XVIII wieku.

Zobacz także: Góra Świętej Anny i cudowna figurka babci Chrystusa

Kontakt:

Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Grobniki, ul. Kościelna 2, 48-100 Głubczyce, tel. 77 485 67 88

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto