Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kędzierzyn- Koźle wzmocni ochronę przeciwpowodziową

MM
sxc.hu
W ubiegły piątek w kędzierzyńskim magistracie zorganizowano spotkanie władz miasta z zarządami rad osiedli, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.

Stanisław Mróz (RO Zachód) podjął kilka wątków, na które chciał uzyskać odpowiedź, a mianowicie, czy akcja ratunkowa podczas zeszłorocznej powodzi przebiegała prawidłowo, czy można było jeszcze bardziej ograniczyć straty powstałe na skutek kataklizmu i co należy uczynić, aby w przyszłości skutecznie bronić się przed takim żywiołem.

Podczas powodzi w maju 2010 roku odcinek wału Kanału Kłodnickiego (na wysokości ul. Szymanowskiego, którego zarządcą jest RZGW Gliwice) został poważnie osłabiony i tylko dzięki wysiłkowi służb ratowniczych i mieszkańców Kłodnicy nie doszło do jego rozmycia. Działania w czasie powodzi polegające na uszczelnianiu przesiąków u podstawy wału workami z piaskiem tylko doraźnie go zabezpieczyły. Obecnie istnieje poważne zagrożenie, że w przypadku powtórzenia się sytuacji powodziowej z 2010 roku wał może zostać rozmyty, co skutkować będzie zalaniem Kłodnicy. Na szczęście zarządca zlecił już wykonanie dokumentacji popowodziowego remontu obwałowań i udrożnienie Kanału Kłodnickiego.

Potrzebny jest Kanał Ulgi

Sama budowa i podnoszenie korony wałów nie rozwiążą wszystkich problemów. Tym bardziej, że woda prędzej czy później musi się wylać, przerywając wał w najmniej spodziewanym miejscu i momencie, stwarzając przy tym olbrzymie zagrożenie dla ludzi oraz ich dobytku.

Kanałem ulgi w przypadku naszego miasta mogłaby być naturalna dolina (pradawne koryto Odry) znajdujące się na pograniczu Koźla i Większyc z ujściem w rejonie Januszkowic. Przeszkodą w tym przypadku są jednak ogromne koszty tej inwestycji.

Kluczowe dla Koźla są też wysokowydajne przepompownie w trzech newralgicznych punktach, a w szczególności przy ujściu cieku Lineta do Odry, gdzie podczas powodzi ( na skutek cofki) woda ulega spiętrzeniu i zalewa miasto. Henryk Ligęza z WZMiUW wyjaśnił, iż do końca tego miesiąca będzie wiadomo, czy na budowę wspomnianych przepompowni znajdą się niezbędne fundusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto