MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koszt budowy mieszkań na Opolszczyźnie praktycznie stanął w miejscu. Podrożał przez pół roku poniżej poziomu inflacji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Po czterech latach gwałtownych wzrostów ceny w budownictwie ustabilizowały się.
Po czterech latach gwałtownych wzrostów ceny w budownictwie ustabilizowały się. Kolaż MD
W ciągu ostatniego roku średni koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w województwie opolskim wzrósł o 70-90 złotych czyli 1,4 procenta. To mniej niż obecna inflacja.

Po czterech latach gwałtownych wzrostów ceny w budownictwie praktycznie stanęły w miejscu. Łatwo to sprawdzić, śledząc publikowane co pół roku przez wojewodę wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzeniowego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego na Opolszczyźnie. To wskaźnik liczony przez specjalistów na podstawie obiektywnych kryteriów.

  • Aktualny wskaźnik przeliczeniowy (od kwietnia do września br) dla miasta Opole wynosi 6514 złotych za m2.
  • Dla pozostałej części województwa opolskiego 5259 zł za m2.

W porównaniu do danych sprzed roku koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania (PUM) wzrósł w Opolu o 90 złotych za m2, a w reszcie województwa o 73 złote za m2 (1,4 procent).

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrost był jeszcze mniejszy - 27 złotych za m2 dla Opola, 21 złotych za m2 dla reszty Opolszczyzny.

Przez trzy wcześniejsze lata ceny mieszkań rosły w tempie zastraszającym. Wzrosły o ponad 2 tysiące na metrze. Wskaźnik przeliczeniowy wojewody ustalony od października 2019 do marca 2020 wynosił 4018 złotych za m2 dla Opola i 3480 złotych za m2 dla reszty województwa.

Najbardziej ceny wrosły w okresie od marca 2020 do marca 2021 - o 950 złotych w Opolu i 760 złotych w województwie. W kolejnym roku wzrost cen w budownictwie zaczął hamować (o ok. 400-320 złotych).

W okresie od marca 2022 do marca 2023 wzrost cen wyniósł analogicznie 300 zł i 240 zł za m2.

Jakie są ceny materiałów budowlanych

Stabilizację cen materiałów budowlanych pokazują także analizy prowadzone przez Grupę PSB. W okresie od lutego 2023 do lutego 2024 wzrosły ceny tylko trzech grup towarów budowlanych:

  • cement, wapno (o 12 procent),
  • farby i lakiery (o 4 procent),
  • chemia budowlana (2 procent).

Spadek cen nastąpił w 15 grupach: stolarka (-0,3 procent), dekoracje (-0,5% procent), ogród i hobby (-1 procent), płytki, łazienki, kuchnie oraz instalacje, ogrzewanie (2 procent), narzędzia (3 procent), oświetlenie, elektryka oraz izolacje wodochronne (4 procent), otoczenie domu (6 procent), ściany, kominy (7 procent), dachy, rynny oraz sucha zabudowa (8 procent), wykończenia i izolacje termiczne (10 procent).

Najbardziej staniały płyty OSB i drewno (spadek o 24 procent).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszt budowy mieszkań na Opolszczyźnie praktycznie stanął w miejscu. Podrożał przez pół roku poniżej poziomu inflacji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto