Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura picia alkoholu. Jak nas postrzegają inni

Tomasz Labus
Tomasz Labus
Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest kultura picia? Czy nas, Polaków, ktoś kiedyś tego próbował nauczyć? Skoro statystycznie pijemy tak mało, to dlaczego jesteśmy postrzegani jako naród pijaków? Gdzie leży problem i jak go rozwiązać?

Czym właściwie jest kultura picia?

Kultura picia jest umiejętnością spożywania alkoholu w sposób kulturalny, który jest jednocześnie akceptowany przez całe otoczenie, a nie tylko przez osoby, które nam współtowarzyszą w tym procederze. Oczywiście, ma ona także swoje reguły, a podstawowy problem z ich przestrzeganiem ma młodzież. Dziwić to nie powinno, przecież większość z nas ma spore doświadczenie w temacie i przechodziła różne gorsze, czy też lepsze momenty związane z piciem alkoholu. Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak bardzo wasze zachowanie wpływało na sąsiadów, współbiesiadników, czy przypadkowo napotkane osoby? I jak w związku z tym postrzegają nas inni? Jak postrzegają nas inne narody, jak postrzega nas najbliższa rodzina i znajomi?

Alkohol – problem całej UE

Unia Europejska jest "najbardziej pijącym regionem świata", średnio każdy Europejczyk spożywa około 11 litrów czystego alkoholu rocznie, to 2,5-krotnie więcej niż przeciętny mieszkaniec Ziemi. Takie informację przedstawiono w Parlamencie Europejskim.

Można pomyśleć, iż Polacy mocno zawyżają te statystyki, ale tak nie jest! Tylko Szwedzi, Maltańczycy i Bułgarzy spożywają mniej alkoholu od nas. Wypijamy średnio "zaledwie" 6,7 litra czystego alkoholu. Gdzie jest w takim razie problem? Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Nie można znaleźć na to jednoznacznej odpowiedzi - przecież piwo dobrze wpływa na nerki, wino chroni przed miażdżycą, a koniak sprzyja długowieczności. Wszystko jednocześnie zapite kieliszkiem wódki jest gwarancją kaca.

Polak potrafi

Śmiertelna dawka alkoholu wynosi 4 promile - jednak nie dotyczy Polaków i Rosjan. Dla nas to pewnie powód do dumy, a faktycznie to tylko anegdota zamieszczana w Encyklopedii
Britannica. Nie zmienia to faktu, iż posiadamy wszelkie rekordy w kwestii spożywania alkoholu. Nieoficjalnie źródła informują nas o Panu Tadeuszu, który dzierży największy odnotowany wynik: 14,8 promila. Powinien umrzeć co najmniej 3 razy, zanim doprowadził się do takiego stanu, ale Polaka nie tak łatwo zapić na śmierć. "Mistrz" zmarł kilka dni po dokonanych pomiarach, ale w wyniku obrażeń, które odniósł w wypadku samochodowym. Przerażająca płytka wyobraźnia, głupota ludzka, która powoduje śmierć tak wielu ludzi. A może zwyczajnie brak kultury picia?

Jak postrzegają nas inni?

Podróże kształcą, to prawda znana już od wieków. Od lipca miałem okazję zwiedzić znaczną część Europy, a obecnie przebywam w Hiszpanii. Dzięki temu mam okazję rozmawiać z wieloma osobami. Niestety, nasuwa się troszkę smutny wniosek. Dlaczego, zaczynając od Rumunii, przez całe Bałkany, Niemcy, aż po Półwysep Iberyjski, ludzie gdy tylko usłyszą, że jestem z Polski mówią: "A znam jedno słowo po polsku : k****... A! No i jeszcze macie pyszną wódkę".

Cały artykuł znajdziecie na www.wiadomosci24.pl

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto