Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lisięcice. Kielich komandora

red.
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisięcicach
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisięcicach Arkadiusz Korus/Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego
Historia Lisięcic od średniowiecza aż do 1810 r. związana jest z joannitami. W kronikach parafii należącej do zakonników z komandorii w Grobnikach pierwsze wzmianki o murowanej świątyni odnajdujemy w drugiej połowie XV wieku.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisięcicach spłonął w 1666 r. Z odbudowanej rok później świątyni w oryginalnym kształcie zachowała się kamienna wieża. Prezbiterium pochodzi z 1714 roku. Kolejny duży pożar dotknął lisięcicką parafię już po rozwiązaniu zakonu joannitów, w 1812 roku. Szczęśliwie dawnym mieszkańcom wsi (w latach 1945-46 wyemigrowali do Niemiec) udało się ocalić część zabytkowego wyposażenia. Możemy więc zobaczyć tu dzisiaj kamienną chrzcielnicę z 1589 r., rokokową ambonę czy XVIII-wieczny krucyfiks. Ołtarz główny wykonał stolarz - artysta, Karl Ondrusch z Głubczyc. Najcenniejszą pojoannicką pamiątką jest kielich darowany Lisięcicom w 1523 r. przez komandora (komtura) Hansa Niemancza z Grobnik.

Odwiedzając Lisięcice warto zwrócić uwagę na znajdujący się przy świątyni, ceglany grobowiec rodziny Spieller - do 1945 r. właścicieli jednego z dwóch tutejszych sołectw.

Kontakt:

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Kościelna 46, 48-118 Lisięcice, tel. 77 485 71 28

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto