Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na opolskich uczelniach trwa nabór. Jak zwykle oblężona jest medycyna

Iwona Kłopocka
Więcej niż przed rokiem zainteresowanych jest także studiowaniem na Politechnice Opolskiej. W ofercie prym wiedzie wydział elektrotechniki, automatyki i informatyki
Więcej niż przed rokiem zainteresowanych jest także studiowaniem na Politechnice Opolskiej. W ofercie prym wiedzie wydział elektrotechniki, automatyki i informatyki Fot. sławomir mielnik
3965 chętnych zgłosiło się na kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim. O jedno miejsce walczyło 33 kandydatów. Popularna jest też informatyka na Politechnice Opolskiej oraz kosmetologia i fizjoterapia w szkole medycznej.

Uniwersytet Opolski przygotował 2340 miejsc na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Tymczasem opłatę rekrutacyjną wniosło 7 tysięcy osób. Większość z nich chciałaby studiować medycynę - przygotowano tam 120 miejsc na studiach stacjonarnych i 40 na niestacjonarnych.

Uczelnia proponuje też 70 innych kierunków. Wśród nich tradycyjnie najbardziej popularne to psychologia, prawo i anglistyka.
Uniwersytet chce w roku akademickim 2019/2020 otworzyć aż 17 nowych kierunków m.in. nutribiochemię, biomonitoring, języki obce w turystyce, design i komunikację społeczną czy muzykologię.

Atutem tego ostatniego kierunku jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, czyli graniem na instrumencie oraz zespołowym muzykowaniem. Tego nie ma na innych studiach muzykologicznych w Polsce, które również nie posiadają modułowego sprofilowania studiów.

Jednocześnie opolska muzykologia przewiduje przygotowanie studentów do pracy w obszarze szeroko pojętego dziennikarstwa muzycznego (jako krytycy, redaktorzy, konferansjerzy muzyczni oraz animatorzy życia muzycznego).
We wtorek na UO zaczęła się druga tura naboru, która potrwa do końca września. Na tym etapie o przyjęciu na studia decyduje kolejność złożonych dokumentów.

Więcej kandydatów niż przed rokiem zainteresowanych jest także studiami na Politechnice Opolskiej. W ofercie prym wiedzie wydział elektrotechniki, automatyki i informatyki. Tylko na ten ostatni kierunek zapisało się prawie ćwierć tysiąca osób. Nic dziwnego, informatyka przoduje we wszystkich rankingach kierunków, po których jest pewna praca i najwyższe zarobki. Dużą popularnością cieszą się też nowe kierunki - wzornictwo przemysłowe oraz lotnictwo i kosmonautyka. Pierwszy nabór kończy się w poniedziałek. Na uczelni wciąż pozostają wolne miejsca - m.in. na inżynierię biomedyczną i budownictwo. Zgłoszenia elektroniczne do drugiej tury będą przyjmowanie od 25 lipca do 18 września.

W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu 120 osób zostało już zakwalifikowanych na stacjonarną fizjoterapię, blisko 160 na kosmetologię i 100 na pielęgniarstwo. Wolne miejsca zostały na położnictwie i dietetyce. Nabór uzupełniający rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 19 września.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na opolskich uczelniach trwa nabór. Jak zwykle oblężona jest medycyna - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto