Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na opolskie drogi wchodzi odcinkowy pomiar prędkości. Są kontrowersje dotyczące terminu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Odcinkowy pomiar prędkości to srogi bat na piratów drogowych.
Odcinkowy pomiar prędkości to srogi bat na piratów drogowych.
Urządzenia systemowe zamontowano w powiatach głubczyckim oraz brzeskim. Przekroczenie tam średniej dozwolonej prędkości jazdy będzie skutkowało nałożeniem mandatu karnego. Informacje o terminie rozpoczęcia pomiarów są niejednoznaczne.

Piraci drogowi to problem na wielu drogach. Kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu często stwarzają zagrożenie nie tylko dla swojego zdrowia i życia, ale też innych podróżnych. Receptą poprawiającą bezpieczeństwo są kontrole drogowe. Obok tradycyjnych fotoradarów i działań patroli policyjnych, stosuje się również odcinkowe pomiary prędkości.

Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach poinformowano, że od środy 13 grudnia kierowcy korzystający z drogi wojewódzkiej nr 416 muszą mieć się na baczności. Według informacji od mundurowych, tego dnia będzie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości między wsiami Klisino i Kietlice w gminie Głubczyce. Kontrolą zostanie objęty odcinek o długości około 2,5 km.

- Urządzenia monitorujące rejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Na podstawie czasu przejechania kontrolnego odcinka analizowana jest prędkość pojazdu. Jeśli będzie ona wyższa od dozwolonej, kierowca otrzyma mandat karny - tłumaczą głubczyccy policjanci.

Trasa łącząca Klisino z Kietlicami jest bardzo kręta. Dodatkowo blisko krawędzi jezdni rosną drzewa. Szybka jazda i manewry wyprzedzania nie są tam wskazane.

- Odcinkowy pomiar prędkości jest realizowany na wniosek Generalnej Inspekcji Ruchu Drogowego. Na podstawie przeprowadzonych badań zadecydowano, że na trasie wymagane jest takie zabezpieczenie - tłumaczy Teresa Kubalańca z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Podobne rozwiązanie będzie zastosowane również na trasie wojewódzkiej 403, między zjazdem z autostrady A4 a Bierzowem. Choć droga częściowo znajduje się w województwie dolnośląskim, to trasa jest głównym połączeniem Grodkowa z Brzegiem.

- Lokalizacje wytypowano na podstawie analizy Instytutu Transportu Drogowego. Ze względu na dużą liczbę przekroczeń prędkości zdecydowano, że te odcinki w pierwszej kolejności będą objęte pomiarem - wyjaśnia Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Co ważne, GITD nie potwierdza terminu uruchomienia systemu wskazanego przez policjantów z Głubczyc.

- Czekamy na przyłącze energetyczne. Ta kwestia jest od nas niezależna, więc nie możemy jeszcze wskazać dokładnego dnia uruchomienia urządzeń pomiarowych - mówi Wojciech Król.

Dodajmy, że to pierwsze takie rozwiązania realizowane na opolskich drogach wojewódzkich. Dotychczas najbardziej znany odcinkowy pomiar prędkości w regionie znajduje się na drodze krajowej nr 94 w Łosiowie. Było to pierwsze miejsce w Polsce objęte tego typu pomiarem.

Rok temu informowano, że łącznie w całym kraju Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje uruchomienie 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na opolskie drogi wchodzi odcinkowy pomiar prędkości. Są kontrowersje dotyczące terminu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto