MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11. Chodzi o kawałek aż do Kępna

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak będzie wyglądać kolejny odcinek drogi ekspresowe S11. Będzie to trasa Kępno - Byczyna- Kluczbork - Olesno (początek obwodnicy Olesna).
Tak będzie wyglądać kolejny odcinek drogi ekspresowe S11. Będzie to trasa Kępno - Byczyna- Kluczbork - Olesno (początek obwodnicy Olesna). GDDKiA Opole
25-kilometrowa obwodnica Olesna wzdłuż drogi S11 jest już gotowa. Teraz rusza budowa prawie dwa razy dłuższego odcinka w kierunku Kępna. Umowa jest już podpisana. Sprawdziliśmy, kiedy trasa będzie gotowa.

- Podpisaliśmy umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. - To pierwszy z trzech odcinków 46-kilometrowej trasy, który będzie realizowany w najbliższym czasie.

Przetarg wygrała firma Polaqua, która za zadanie będzie mieć przygotowanie projektu budowlanego oraz realizację prac.

Wartość umowy na budowę odcinka S11 Kępno - Siemianice wynosi 375.650.011 zł, a czas realizacji 39 miesięcy (bez okresów zimowych, czyli w praktyce 4 lata.

Ten kawałek S11 leży wprawdzie na terenie województwa wielkopolskiego, ale inwestycję przeprowadzi opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek Kępno – Siemianice to będzie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 12,5 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Jej początkowy fragment będzie stanowił połączenie z oddaną do ruchu w 2021 r. obwodnicą Kępna (II etap). Jej trasa będzie wiodła od Kępna przez Słupię pod Kępnem, Łękę Opatowską, Opatów, aż do Siemianic.

Zobacz dokładny przebieg S11 w województwie opolskim na odcinku - Byczyna - Kluczbork - Olesno.

46-kilometrowy kawałek planowanej drogi ekspresowej S11 podzielony został na trzy odcinki realizacyjne:

  1. Kępno – Siemianice (12,5 km długości),
  2. Siemianice – Gotartów (22,8 km),
  3. Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km).

Na jakim etapie są kolejne odcinki planowanej drogi ekspresowej S11

- Ofertę firmy Polaqua wskazaliśmy jako najkorzystniejszą także w przetargu na realizację odcinka Siemianice – Gotartów o długości 22,7 km. Wartość tej oferty to 523.152.279 zł - mówi Agata Andruszewska. - Jeden z konkurentów złożył odwołanie od rozstrzygnięcia, jednak Krajowa Izba Odwoławcza w całości je odrzuciła i od podpisania umowy dzieli nas tylko otrzymanie pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Będzie to odcinek drogi S11 przez Byczynę, aż pod Kluczbork.

Na trzeci odcinek S11 od Gotartowa – przez Kluczbork, aż do początku obwodnicy Olesna (10,5 km) wpłynęło 8 ofert.

- Jako najkorzystniejszą wskazano ofertę konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Jej wartość to 464.941.427 zł. Po odwołaniu KIO podtrzymała wybór tej oferty - informuje Agata Andruszewska.

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud wcześniej zbudowało również obwodnicę Olesna.

Na nowych odcinkach drogi S11 zaplanowano budowę kolejnych węzłów drogowych: Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe. Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja Miejsc Obsługi Podróżnych po obu stronach drogi. W rejonie tego węzła planowana jest również budowa Obwodu Utrzymania Drogi.

Trasa przewiduje również budowę kilkudziesięciu obiektów inżynierskich, w tym wiaduktów oraz przejść dla zwierząt.

Pierwszy odcinek ekspresowej S11 w województwie opolskim jest już otwarty

W lipcu 2023 r. oddana została do ruchu obwodnica Olesna. Jest to to blisko 25-kilometrowa dwujezdniowy kawałek drogi ekspresowej S11 z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na trasie jest 24 wiaduktów oraz węzeł Olesno. Jest to pierwszy odcinek drogi ekspresowej w woj. opolskim.

Obwodnica Olesna to inwestycja zrealizowana w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa

Do 2030 roku cała trasa S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską.

Cała droga S11 będzie miała ponad 580 kilometrów, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina blisko 620 km.

Aktualnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km drogi S11 (wliczając wspólny przebieg S6 i S11).

- Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Po wybudowaniu całej drogi ekspresowej S11 pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie kierowcom tylko nieco ponad 5 godzin.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11. Chodzi o kawałek aż do Kępna - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto