Tylko co setny turysta trafił akurat do nas. Na prawie 24 miliony turystów krajowych i zagranicznych, korzystających w roku 2022 z noclegów w Polsce, na Opolszczyźnie nocowało 235 tysięcy ludzi. 80 tysięcy przyjechało do stolicy województwa, z czego 14 tysięcy, to byli turyści zagraniczni. Dla porównania - na Mazowszu nocowało 5 milionów ludzi.
Całe województwo odwiedziło 26 tysięcy turystów zagranicznych i tu nie jesteśmy najgorsi. Do województwa świętokrzyskiego trafiło 4 tysiące zagranicznych turystów mniej, ale do górskiej Małopolski – prawie 950 tysięcy.
Nie mamy wielkich turystycznych atutów, morza czy wysokich gór. Brakuje nam także bazy noclegowej.
W roku 2022 na terenie Opolszczyzny działało 120 obiektów noclegowych na 6,8 tysiąca miejsc i była to najmniejsza liczba spośród 17 województw. Drugie od końca jest świętokrzyskie z 227 obiektami noclegowymi. Najlepsze pod tym względem województwo pomorskie może przyjmować turystów w 1380 hotelach, pensjonatach, schroniskach czy w innej bazie noclegowej. Nawet na Podlasiu albo w Świętokrzyskim baza noclegowa jest dwa razy pojemniejsza niż u nas.
Tylko dwa hotele na Opolszczyźnie mają przyznane 5 gwiazdek, kolejne dwa mają 4 gwiazdki. W samym Opolu tylko jeden hotel ma 4 gwiazdki.
Do dyspozycji turystów w województwie jest też 112 obiektów gastronomicznych, i to również jest najmniejsza liczba w kraju. W porównywalnym terytorialnie województwie lubuskim jest ich dwa razy więcej.
Informację opracowano na podstawie raportu GUS Turystyka 2022.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?