MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie masz planów na majówkę? Ten niezwykły park to perełka w Polsce i w Europie. Leży rzut kamieniem od Opola

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Można już zwiedzać zabytkowy park w Pokoju. Zakończyła się sześcioletnia rewitalizacja tego niezwykłego ogrodu. Dzięki temu Opolszczyzna zyskała kolejną atrakcję turystyczną.
Można już zwiedzać zabytkowy park w Pokoju. Zakończyła się sześcioletnia rewitalizacja tego niezwykłego ogrodu. Dzięki temu Opolszczyzna zyskała kolejną atrakcję turystyczną. Milena Zatylna
W czasie majówki warto wybrać się na północ Opolszczyzny. Kilkadziesiąt kilometrów od Opola, Kluczborka, Namysłowa czy Brzegu znajduje się park, który jest perełką na skalę europejską.

Mowa o zabytkowym parku w Pokoju, który na początku kwietnia został otwarty po 6-letniej rewitalizacji. Kosztowała ona ponad 30 mln zł.

- W sumie zrealizowaliśmy jedenaście projektów – informuje wójt gminy Barbara Zając. - Oddajemy odnowiony park mieszkańcom gminy Pokój i całego regionu opolskiego.

Łączna wartość przedsięwzięcia to aż 34 mln - 29 mln pochodziło ze środków zewnętrzne, a 5 mln to środki gminy.

Rewitalizacja objęła 20 hektarów parku (do gminy należy 45 hektarów, a w sumie ma on ponad 190 hektarów). Odtworzono tu ogrody francuski i angielski, ścieżki, oranżerię, popiersia i parkowe pomniki.

Park w Pokoju jest jednym z nielicznych w Europie parków XVIII-wiecznych. Został założony przez księcia Carla Christiana von Württemberga. Zaprojektowano go z dużą fantazją i zrealizowano z wielkim rozmachem.

- Parków XIX-wiecznych parków są w Europie tysiące. Dlatego to miejsce jest cenne nie tylko pod względem przyrodniczym, ale przede wszystkim historycznym – mówi odpowiadający za zieleń Grzegorz Olszewski.

Wiele drzew, rosnących dziś w parku, to pomniki historii.

- Rośliną wizytówkową, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest kolekcja różaneczników – zachwala Grzegorz Olszewski. - Krzewy są olbrzymie. Szacuję, że mają około 120-140 lat.

W ramach rewitalizacji zasadzono też dziesiątki tysięcy roślin charakterystycznych dla tego miejsca.

- Rośliną, która bardzo często jest spotykana w parku, jest zawilec w różnych odmianach. W części angielskiej mamy nasadzenia bardziej naturalistyczne. Występują tu szafirki, przytulie, pragnie syberyjskie i bodziszki. Natomiast wypełniaczem połaci kompozycyjnej jest barwinek – wymienia Grzegorz Olszewski.

Będąc w parku w Pokoju, warto zobaczyć odtworzone pawilony i oranżerię, ale także zapuścić się nieco głębiej, bo skrywa on wiele urokliwych zakątków i tajemniczych budowli.

Oprócz basenów z rzeźbami i głazem upamiętniającym księżną Matyldę, bogactwem, bogactwem szpalerów, żywopłotów, gazonów, godne polecenia są także m.in.: salon herbaciany, czyli tzw. ruina na wyspie, altana na Wzgórzu Błyskawic, Kolumna Germanii, staw Matyldy, sosna wejmutka (najstarsza w Polsce), a przede wszystkim pomnik śpiącego lwa, który pierwotnie miał symbolizować spokój w Europie po zwycięstwie Prus nad Francją.

W weekendy w parku działa Kawiarnia Matylda, gdzie można uzupełnić kalorie po długim spacerze.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto