Nowe mieszkania w Opolu. Cztery oferty na budowę, wszystkie droższe od założeń. OTBS dołoży pieniędzy do inwestycji?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Nowe osiedle OTBS przy ul. Prószkowskiej - wizualizacja
Nowe osiedle OTBS przy ul. Prószkowskiej - wizualizacja UM Opole
Udostępnij:
Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na budowę nowego osiedla zaplanowanego przy ul. Prószkowskiej, na terenie pomiędzy Wójtową Wsią a Winowem. Wszystkie propozycje są droższe od założeń. Ale nie jest wykluczone, że spółka Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zdecyduje się na zwiększenie nakładów na inwestycję.

Temat budowy osiedla mieszkań na wynajem przy ul. Prószkowskiej ma już kilka lat. Pierwotnie miało tam powstać pięć trzykondygnacyjnych budynków, w których byłoby łącznie 150 lokali. Jesienią 2019 roku okazało się jednak, że oferty przekraczają kwotę 40 mln zł, podczas gdy miejska spółka OTBS planowała wtedy wydać na inwestycję około 30 mln zł.

Osiedle przeprojektowano. Zlikwidowano podnoszące koszty garaże podziemne. Zmniejszono liczbę budynków z pięciu do czterech, jednocześnie podnosząc je o jedną kondygnację, aby miały cztery poziomy.

Ogłoszenie nowego przetargu przesuwano kilkukrotnie. Powodem były m.in. zawirowania gospodarcze wynikające z epidemii koronawirusa. Ostatecznie poszukiwania wykonawcy nowego osiedla przy ul. Prószkowskiej rozpoczęto pod koniec września.

Niedawno otwarto koperty z ofertami. Zgłosiły się cztery firmy. Najtańszą propozycję przedstawiło przedsiębiorstwo Energopol Trade z Opola - jest warta prawie 44,8 mln zł. Firma Nowbud z Kielc przedstawiła kosztorys na ponad 51,6 mln zł. Ponad 53,6 mln zł warta jest oferta firmy Polbau z Opola. Najdroższą propozycję przedstawiło przedsiębiorstwo Dombud z Katowic - prawie 60 mln zł.

Wszystkie propozycje są droższe od szacunków. OTBS planował bowiem przeznaczyć na inwestycje pomiędzy Wójtową Wsią a Winowem blisko 42,4 mln zł.

Do tej pory nie ma jednak decyzji o unieważnieniu przetargu i ogłoszeniu nowego. Możliwe jest bowiem, że OTBS zdecyduje się zwiększyć nakłady na inwestycję o 2,5 mln zł, aby dorównać do najtańszej oferty Energopolu. Przemawia za tym sytuacja na rynku budowlanym. Rosnące koszty pracy oraz szybujące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że oferty w nowym naborze byłyby wyższe. OTBS stara się też o zewnętrzne dofinansowanie.

Dodajmy, że trwają też prace projektowe osiedla OTBS planowanego przy ul. Wrocławskiej. Docelowo ma tam stanąć osiem bloków. W pierwszym etapie wybudowana ma być połowa z nich.

Opole przystąpiło też do inicjatywy SIM Opolskie. W jej ramach specjalna spółka powołana przez kilka samorządów wybudować ma nowe mieszkania na terenie województwa. W przypadku Opola mają one powstać w pobliżu ul. 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, w rejonie obwodnicy piastowskiej i osiedla Przylesie. SIM Opolskie ma tam wybudować 280 mieszkań, do 2030 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe mieszkania w Opolu. Cztery oferty na budowę, wszystkie droższe od założeń. OTBS dołoży pieniędzy do inwestycji? - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie