Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska akcja Rodacy Bohaterom kolejny raz organizowana jest na Opolszczyźnie. Paczki pojadą do Polaków żyjących na Kresach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Każdego roku również na Opolszczyźnie organizowana jest akcja paczkowa na rzecz Polaków żyjących na Kresach Wschodnich. Często jedną paczkę przygotowuje klasa szkolna. Inicjatywę podejmują m.in. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie.
Każdego roku również na Opolszczyźnie organizowana jest akcja paczkowa na rzecz Polaków żyjących na Kresach Wschodnich. Często jedną paczkę przygotowuje klasa szkolna. Inicjatywę podejmują m.in. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie. Marcin Żukowski
Paczki świąteczno-noworoczne przygotowywane na Opolszczyźnie pojada do Polaków żyjących na Litwie. Akcję Rodacy Bohaterom od kilkunastu lat organizuje Stowarzyszenie Odra-Niemen. W niesienie pomocy włączają się zarówno opolskie szkoły i parafie, jak i indywidualni darczyńcy. Każdy może wspomóc tę oddolną akcję.

Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że wielu z nas chętniej włącza się w akcje charytatywne. W grudniu głośniej robi się o inicjatywach na rzecz ubogich, dzieci z domów dziecka czy zwierząt przebywających w schroniskach. W tym wachlarzu cennych propozycji wyróżniają się akcje pomocowe skierowane do Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

- Nie mówimy o nich Polonia, tylko Polacy poza granicami. Dlaczego? Dlatego, że oni nie opuścili Polski, tylko Polska w wyniku powojennego układu straciła Kresy Wschodnie. Można powiedzieć, że to Polska ich opuściła - tłumaczy Katarzyna Ziomko, instruktorka ZHR i koordynatorka regionalna akcji „Rodacy-Bohaterom”.

To ogólnopolska akcja paczkowa Stowarzyszenia Odra-Niemen. Zebrane dary trafiają na Litwę, Łotwę, Ukrainę, ale też Mołdawię czy Rumunię – wszędzie tam, gdzie żyją Polacy.

Paczki z Opolszczyzny zawożone są głównie na Litwę, gdzie według oficjalnych danych z 2021 roku żyje ponad 180 tys. naszych rodaków. Największe procentowo skupisko, ponad 80 proc. mieszkańców, znajduje się w rejonie solecznickim. Liczni są również w rejonach wileńskim, trockim i święciańskim.

- Paczki dystrybuujemy za pośrednictwem parafii katolickich, szkół, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych. Od lat współpracujemy m.in. ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego w Solecznikach, środowiskami ZHP na Litwie, czy szkołami w rejonie trockim – wymienia Katarzyna Ziomko.

Na Opolszczyźnie w przygotowywanie paczek włączają się m.in. szkoły i parafie. Największa grupę wolontariuszy stanowią druhny i druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zbierane są dary m.in. w Głubczycach, Kluczborku, Grodkowie, Skoroszycach, Głogówku, Głuchołazach i Nysie.

- Każda paczka tworzona jest według ustalonej listy. Znajdują się w niej długoterminowe produkty żywnościowe. Najważniejszym elementem każdej paczki jest kartka z życzeniami, ponieważ to ona jest dowodem pamięci o naszych rodakach i zawsze wzbudza najwięcej emocji u obdarowywanych – wyjaśnia koordynatorka. - Można stworzyć kompletną paczkę, przekazać nam poszczególne produkty z listy, przygotować kartki lub wpłacić darowiznę.

Jak wyjaśnia Katarzyna Ziomko, częstą praktyką jest kompletowanie jednej paczki przez szkolną klasę. Koszt jest niewielki, a poczucie udziału w szczytnej akcji wysokie.

- Interesuję się historią. Dla mnie wysłanie takiej paczki jest ważne, bo to dowód naszej pamięci o rodakach na wschodzie. Jesteśmy jednym narodem, trzeba się solidaryzować i wzajemnie wspierać – tłumaczy Zuzia Wolny, licealistka z nyskiego „Plastyka”, która włącza się w inicjatywę.

Szczegółowe informacje o akcji, w tym kontakty do koordynatorów i relacje z minionych wypraw, znajdują się na stronie www.rodacybohaterom.pl.

Ponad 80 procent mieszkańców rejonu solecznickiego na Litwie stanowią Polacy.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto