Opolscy logistycy walczą najlepiej w kraju. Wielki sukces na żołnierskich zawodach judo

Krzysztof Marcinkiewicz
O medale walczyło 70 judoków z dziewięciu jednostek wojskowych w całej Polsce.
O medale walczyło 70 judoków z dziewięciu jednostek wojskowych w całej Polsce. kolaż NTO
Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pokazali, że na macie radzą sobie tak samo dobrze, jak z karabinem. Wojskowi z 10 BLog zajęli pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Judo, które odbyły się w Oleśnicy.

O medale walczyło łącznie dziewięć jednostek wojskowych z całego kraju. Na macie stanęło 70 żołnierzy, którzy rywalizowali ze sobą w poszczególnych kategoriach wagowych. U mężczyzn było to: 60 kg, 66 kg, 73 kg, 81 kg, 90 kg, 100 kg i ponad 100 kg. Natomiast rywalizacja kobiet podzielona była na przedział do 63 kg i powyżej 63 kg.

Jak opowiada kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 BLog, jedna z reprezentantek opolskich logistyków została wyróżniona tytułem MVP turnieju.

- Ciężka praca na treningach, prowadzonych przez instruktorkę z Gwardii Opole panią Joannę Majdan-Błach, przyniosła oczekiwane efekty i pozwoliła żołnierzom z opolskiej jednostki cieszyć się ze zwycięstwa. Walka o podium trwała do końca, a o miejscu na najwyższym stopniu podium zadecydowało miejsce w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej, czyli 81 kg – mówi wojskowy.

Rozwój umiejętności walki wręcz jest dla żołnierzy wręcz fundamentalny. Elementy dalekowschodnich sztuk walki były wprowadzane w polskim wojsku jeszcze przed II wojną światową. Judo jest jedną z konkurencji podczas światowych wojskowych igrzysk sportowych. Polscy żołnierze zdobyli w niej do tej pory 19 medali. Kolejną okazję będą mieli w tym roku na igrzyskach w Bogocie w Kolumbii. Dwa z medali zdobył opolski judoka Tomasz Kowalski. W 2011 roku w Rio de Janeiro wywalczył złoto (indywidualnie) i brąz (drużynowo).