Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie Konfrontacje Teatralne. W piątek w Teatrze Kochanowskiego zaczyna się święto polskiej klasyki

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Trans-Atlantico
Trans-Atlantico Teatr Solskiego w Tarnowie
"Trans-Atlantico" Gombrowicza z Teatru Solskiego w Tarnowie otworzy w piątek 45.Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". Do 26 września publiczność opolska zobaczy 9 przedstawień konkursowych.

OKT to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 45 lat gości klasykę polską na scenach Teatru Kochanowskiego.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Inaugurujące festiwal przedstawienie tarnowskiego teatru powstało w oparciu o powieść "Trans-Atlantyk" oraz fragmenty „Dziennika" Witolda Gombrowicza z pierwszych lat emigracji. W lipcu 1939 roku pisarz wsiadł na statek „Chrobry” płynący do Ameryki Południowej i już nie wrócił do kraju.

Zdumiewająca odmienność kulturowa upalnej i egzotycznej Argentyny pozwoliła dostrzec pisarzowi pochodzącemu ze szlacheckiej, hołdującej narodowym tradycjom, rodziny, jak bardzo my – Polacy wypieramy nasze pragnienia i namiętności w imię patriotycznego przymusu.

Zderzenie polskości z południowym smakiem, konserwatywnego patriotyzmu z wolnością nowego życia na obczyźnie, rozbuchanej erotyki z ciasnym gorsetem narzucanych norm zaowocowało powieścią, w której Gombrowicz w przenikliwy i ironiczny sposób rozprawił się z narodowymi mitami, anachronizmami i stereotypami. Ten tekst jest wciąż aktualną i współcześnie bardzo potrzebną obroną niezależności jednostki i manifestacją indywidualizmu.

W niedzielę Teatr Wybrzeże w Gdańsku pokaże "Zaczarowaną królewnę" Artura Oppmana. To historia stara jak świat: królewna kłuje się w palec wrzecionem. Dopełnia się klątwa złej wiedźmy. Królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen, a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Na scenie pojawią dzikie bestie, leśne smoki, księżycowe krasnoludki i zaklęty Kot. Ta baśń to znakomita propozycja na rodzinne wyjście do teatru.

Oba konkursowe przedstawienia zostaną pokazane o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Kochanowskiego. Można jeszcze kupić bilety.

Po każdym przedstawieniu konkursowym, w foyer przed Modelatornią, odbędzie się spotkanie publiczności z twórcami.

W ramach imprez towarzyszących gospodarze proponują premierę autorskiego projektu Anny Karasińskiej, który pokazany zostanie w sobotę i niedzielę w Modelatorni.

Prace nad nowym spektaklem, znanej z oryginalnych strategii teatralnych reżyserki, przebiegały w tajemnicy. Nic, łącznie z tytułem przedstawienia, nie zostało zdradzone. Karasińskiej nie interesuje teatr krytyczny, aktualny, opowiadający historie, czerpiący ze światowych wydarzeń czy literatury. Zamiast komentować rzeczywistość, skupia się na jednym momencie - obecnej chwili spotkania z teatrze.

- Większość moich prac trudno zatytułować. Dość długo są jak nowo narodzone dzieci - jeszcze nie wiadomo kim będą jak trochę podrosną. Na to potrzeba czasu spędzonego wśród ludzi, w tym wypadku – z widownią. W naszym procesie pracowaliśmy wokół tematu ciała i figury matki a także zjawiska objawienia, olśnienia, zauważenia. Próbowaliśmy znosić tradycyjną opozycje między widzeniem świętego czy idealnego a realnego - mówi Anna Karasińska.

Dla festiwalowej publiczności przygotowano też imprezę Silent Disco w piątek o godz. 21.30 oraz koncert zespołu "Fours Collective" w sobotę o godz. 20.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolskie Konfrontacje Teatralne. W piątek w Teatrze Kochanowskiego zaczyna się święto polskiej klasyki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto