MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

OTBS kończy budowę nowego osiedla w Opolu. Te mieszkania nie są jednak dla każdego. Trzeba mieć odłożone co najmniej 100 tys. zł

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Aby wziąć udział w programie TBS w Opolu i uzyskać prawo do wynajmu jednego z mieszkań, trzeba wpłacić około 2 tysiące złotych za metr kwadratowy kosztów partycypacji
Aby wziąć udział w programie TBS w Opolu i uzyskać prawo do wynajmu jednego z mieszkań, trzeba wpłacić około 2 tysiące złotych za metr kwadratowy kosztów partycypacji UM Opole
Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kończy budowę nowego kompleksu mieszkaniowego w dzielnicy Winów w Opolu. Pierwsi lokatorzy mają zamieszkać tam już we wrześniu. Inwestycja choć skierowana przede wszystkim do młodych rodzin, wymaga sporego wkładu własnego. W przypadku 50-metrowego mieszkania jest to nawet 100 tys. zł.

Nowe mieszkania w Opolu zostaną oddane pod klucz

Budowa TBS-u w Winowie idzie zgodnie z planem. Wybudowano cztery czterokondygnacyjne bloki, w których przygotowano 159 mieszkań. Zostaną one przekazane lokatorom w standardzie pod klucz, czyli całkowicie wykończone.

Zobacz postęp prac na nowym osiedlu w Winowie:

Osiedle pełne będzie technicznych i proekologicznych nowinek. Na każdym budynku będą zainstalowane panele fotowoltaiczne, lokatorzy będą mieli do dyspozycji ładowarki do samochodów elektrycznych. Osiedle będzie też miało własny parkingi na ponad 230 aut, nie zabraknie również elementów małej architektury oraz zieleni.

Wolnych zostało jeszcze 60 mieszkań pod wynajem

Wewnątrz wszystkich budynków wykonywane są roboty wykończeniowe. Wykończone zostały już łazienki, m.in. zainstalowano kafelki i armaturę. Niektóre budynki mają już również ukończone podłogi. Prace skupiają się teraz głównie na wykonaniu klatek schodowych i komunikacji wewnętrznej, aby mieszkania były w pełni gotowe do zamieszkania.

- Pod koniec września planujemy oddać mieszkania do użytku – mówi Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Dotychczasowe zainteresowanie inwestycją – jak mówi prezes Maciaś – jest zadowalające, a TBS ma już podpisane ponad 90 umów partycypacji. Maciaś jest przekonany, że wraz z zakończeniem budowy budynków i wybudowaniem drogi dojazdowej, zainteresowanie wzrośnie i jeszcze w tym roku wszystkie mieszkania znajdą lokatorów.

100 tys. zł kosztów partycypacji za 50-metrowe mieszkanie

Mimo że budownictwo społeczne oferuje wiele korzyści, trzeba pamiętać, że nie jest ono dostępne dla wszystkich. Koszty partycypacji w takiej inwestycji mogą być znaczące, co może wykluczać niektóre osoby z możliwości skorzystania z tej formy zamieszkania.

Obecnie, aby wziąć udział w programie TBS w Opolu i uzyskać prawo do wynajmu jednego z mieszkań, trzeba wpłacić około 2 tysiące złotych za metr kwadratowy. Dla przykładu, dla pięćdziesięciometrowego mieszkania, koszt partycypacji wynosi około 100 tysięcy złotych.

Do tego trzeba doliczyć czynsz za najem mieszkania, który wynosić będzie ok. 20 zł/m2 miesięcznie, do tego dochodzić będą opłaty za media i inne usługi tj. woda, ścieki, ciepło, podgrzanie wody.

Co więcej, gdyby ktoś chciał kupić takie mieszkanie, będzie mógł to zrobić najwcześniej za 15 lat. A gdy zrezygnuje, OTBS zwróci mu całość kosztów partycypacji.

OTBS w Opolu nie na każdą kieszeń. Dla kogo więc są te mieszkania

Takie wymagane wkłady finansowe mogą stanowić znaczące wyzwanie dla osób, które nie dysponują taką kwotą na starcie. Szczególnie dla młodych osób, które rozpoczynają życie zawodowe i nie mają dużych oszczędności, partycypacja finansowa w budownictwie społecznym może być poza ich zasięgiem.

- Inwestycje TBS są finansowane przez różne źródła, takie jak preferencyjne kredyty i dotacje. Jednakże, aby zagwarantować stabilność finansową projektu, TBS musi zebrać odpowiednie środki od potencjalnych najemców w postaci wkładu własnego. Wielkość partycypacji jest także regulowana przez przepisy prawne i uwzględnia określone pułapy dochodu gospodarstwa domowego – tłumaczy prezes Tomasz Maciaś.

Niestety, oznacza to, że nie każdy może sobie pozwolić na partycypację w budownictwie społecznym. Osoby, które nie posiadają odpowiednich oszczędności lub nie spełniają wymagań dotyczących dochodu, mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. Chociaż polityka, za którą stoją mieszkania TBS, ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych osób, w praktyce nie zawsze jest to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OTBS kończy budowę nowego osiedla w Opolu. Te mieszkania nie są jednak dla każdego. Trzeba mieć odłożone co najmniej 100 tys. zł - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto