Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyczynili się do rozwoju stolicy regionu. Sylwetki niezwykłych przedsiębiorców na wystawie „Genius loci. Żywa energia mieszkańców Opola”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Zachęcamy do poznawania nieco zapomnianych postaci opolan, którzy przez kilkaset lat rozsławiali rodzinne miasto na Śląsku i poza nim - mówią  Magdalena Knieja i Sebastian Ruszała.
- Zachęcamy do poznawania nieco zapomnianych postaci opolan, którzy przez kilkaset lat rozsławiali rodzinne miasto na Śląsku i poza nim - mówią Magdalena Knieja i Sebastian Ruszała. Krzysztof Ogiolda
Ekspozycję wspólnie przygotowali Magdalena Knieja z Archiwum Państwowego w Opolu i pasjonat historii Sebastian Ruszała. Można ją oglądać przed budynkiem archiwum.

- Zapraszamy na wystawę „Genius loci. Żywa energia mieszkańców Opola” - mówi Magdalena Knieja. - Przedstawiamy na niej sylwetki dwunastu przedsiębiorców. Wszyscy oni przyczynili się do przedwojennego rozkwitu Opola, choć nie było ono wtedy wielkim miastem. Szczególnie ciekawe jest to, że na ich ślady możemy się natknąć, wędrując po mieście i odnajdując nie tylko związane z ich działalnością budynki, które przetrwały do naszych czasów, ale różne mniejsze eksponaty - kanalizacyjne studzienki, butelki itd.

Sebastian Ruszała jest znanym w Opolu i nie tylko pasjonatem historii. Prowadzi na Facebooku - wraz z synem, z Krzysztofem Steckim i Krzysztofem Bocko - profil Kocham Opole & Opolskie.

- Wraz z panią Magdą i z panią dr Aleksandrą Starczewską - Wojnar przygotowaliśmy wystawę po to, by wyjść do mieszkańców i pokazać, także tym, którzy nie korzystają z internetu, mniej znaną historię Opola - mówi pan Sebastian. - Pokazujemy ludzi, którzy byli przedsiębiorcami, naukowcami, pasjonatami, badaczami i mimo że żaden z nich nie ma dziś w Opolu swojej ulicy, placu czy nawet skweru - warto o nich pamiętać, bo ślady ich działalności oglądamy codziennie, przemierzając ulice opolskiego grodu. Te szczegóły doprowadziły nas do odkrywania ducha dawnego Opola.

Autorzy wystawy za jej największą atrakcję uważają dotąd niemal nieznaną postać Roberta Hippera, pochodzącego ze Złotoryi, wytwórcy klap kanalizacyjnych i podobnego osprzętu. W zakład Hippera trafiła jedna z amerykańskich bomb podczas nalotu w 1944 roku.

Ponadto ekspozycja utrwala następujące postaci:

  • Berthold Wendt, jeden z prekursorów kanalizacji w mieście i wynalazca, który udoskonalił lampę gazową,
  • Heinrich Grabowski, właściciel apteki „Pod Lwem”, botanik,
  • Carl Wieczorek, właściciel apteki przy dzisiejszej ul. Krakowskiej,
  • August Deter, właściciel fabryki cygar,
  • Vincent Dziechel, opatentował specjalną maszynę do produkcji dachówek, fabrykę miał przy dzisiejszej ul. Struga,
  • Viktor Pfister, bardzo zamożny przedsiębiorca, otworzył przy obecnej ul. Oleskiej mleczarnię,
  • Otto Wurst, właściciel fabryki cygar i dwóch kamienic,
  • Gustav Raabe, był dyrektorem straży pożarnej i właścicielem drukarni,
  • Jan Karol Stock, autor pierwszego przewodnika po Opolu, który jako pierwszy w mieście założył piorunochron w kamienicy rodziców,
  • Franz Spirra, robił odwierty i studnie na terenie całej Europy; Carl Loesch, właściciel fabryki maszyn i odlewni (wytwarzał m.in. dzwony).
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyczynili się do rozwoju stolicy regionu. Sylwetki niezwykłych przedsiębiorców na wystawie „Genius loci. Żywa energia mieszkańców Opola” - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto