Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022 roku. Jak uzyskać 12 tys. zł na dziecko?

OPRAC.:
Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022 roku. Jak uzyskać 12 tys. zł na dziecko?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022 roku. Jak uzyskać 12 tys. zł na dziecko? Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, które od 1 stycznia 2022 r. przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na rachunek bankowy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - 12 tysięcy złotych na dziecko

Od nowego roku kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

- Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 złotych przez 2 lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. To od rodzica zależy jak wybierze opcję. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a świadczenie nie będą opodatkowane – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wnioski tylko online

Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie można wnioskować wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej i portalu [email protected]

- Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewidują, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona, czyli podwyższona z 500 złotych do 1000 złotych miesięcznie albo obniżona z 1000 złotych do 500 złotych miesięcznie. Może się tak stać tylko na wniosek rodzica, a taka dyspozycję będzie można złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału – Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS.

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. To dwa miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jeśli kapitał zostanie przyznany, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal [email protected]

Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

- Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy, np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka. Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce - wskazuje Sebastian Szczurek.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022 roku. Jak uzyskać 12 tys. zł na dziecko? - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie