Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki 2023/2024. Największe opolskie uczelnie wyższe zadowolone z rekrutacji

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Największe uczelnie wyższe w regionie mają powody do zadowolenia. Mimo problemów demograficznych, nie mogą narzekać na brak chętnych do studiowania na oferowanych przez siebie kierunkach.
Największe uczelnie wyższe w regionie mają powody do zadowolenia. Mimo problemów demograficznych, nie mogą narzekać na brak chętnych do studiowania na oferowanych przez siebie kierunkach. pixabay.com
Wkrótce początek roku akademickiego. Choć rekrutacja jeszcze trwa, uczelnie wyższe z Opolszczyzny już teraz są zadowolone z wyników naborów na prowadzone przez siebie kierunki studiów.

Kierunek lekarski najbardziej oblegany na Uniwersytecie Opolskim

- Rekrutację możemy uznać za bardzo udaną. W pierwszej turze zgłosiło się do nas 9,5 tysiąca osób. To jest o 1,5 tysiąca więcej niż w ubiegłym roku, mimo że maturzystów w regionie było o pół tysiąca mniej, a w całym kraju aż o 15 tysięcy – informuje Katarzyna Kownacka, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Opolskiego. – Trwa druga tura rekrutacji, ale możemy powiedzieć, że ogółem mieliśmy 10,5 tysiąca zgłoszeń.

Ogółem na wszystkie miejsca, a na UO jest ich ponad 4600 na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, pierwszego i drugiego stopnia, przyjętych jest ponad 3200 osób (dane na 26.09).

- Natomiast jeśli chodzi o pierwszy rok, czyli tegorocznych maturzystów, mieliśmy dla nich 2900 miejsc, natomiast przyjętych jest 2200 osób – mówi Katarzyna Kownacka.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki studiów, to na UO najbardziej oblegany od kilku lat jest kierunek lekarski (stacjonarny) – o 120 miejsc walczyło 2200 osób.

Na kolejnych pozycjach są: psychologia (687 osób na 85 miejsc), prawo (503 osoby na 140 miejsc), kierunek lekarski niestacjonarny (421 osób na 50 miejsc), fizjoterapia (400 osób na 120 miejsc), pielęgniarstwo (239 osób na 80 miejsc), English philology (229 osób na 80 miejsc), a także kosmetologia (222 osób na 150 miejsc).

Wśród nowo otwartych kierunków na UO największym powodzeniem cieszyły się: dietetyka, dziennikarstwo, logopedia i digital cultures (wszystkie wymienione to studia drugiego stopnia).

- W połowie września rektor podjął decyzję o tym, że 28 kierunków na ponad 130 nie zostanie otwartych. Mówimy o pierwszym i drugim stopniu, studiach stacjonarnych i niestacjonarnych – tłumaczy Katarzyna Kownacka. - Ale w przypadku około 10 kierunków ostateczna decyzja ma zostać podjęta po zakończeniu drugiej tury rekrutacji.

Na Uniwersytecie Opolskim studiują nie tylko osoby z Opolszczyzny. Cieszy się on także dużym powodzeniem wśród mieszkańców województw ościennych: dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Opolski w najnowszym zestawieniu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” zajął 7. miejsce wśród uniwersytetów i 24. wśród uczelni akademickich w kraju. To oznacza, że w ciągu roku uczelnia odnotowała skok o 6 miejsc w zestawieniu uczelni akademickich i o 2 miejsca wśród uniwersytetów.

Informatyka, fizjoterapia, architektura - hity na Politechnice Opolskiej

W tym roku na Politechnice Opolskiej studenci będą się kształcić na 24 kierunkach stacjonarnych i niestacjonarnych.

- Zakładamy, że zrekrutuje się 1700-1800 osób. Mamy dużo większe zainteresowanie niż rok temu o tej porze, co bardzo cieszy, bo demografia nam nie sprzyja – mówi profesor Marcin Lorenc, rektor PO. - Młodzieży jest coraz mniej, maleje też liczba osób zainteresowanych studiowaniem.

Na politechnice tradycyjnie hitem od wielu lat są informatyka, fizjoterapia oraz architektura. Ta tendencja jest widoczna także podczas tegorocznego naboru.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się również dwa nowe kierunki studiów na PO. To analityka danych w biznesie oraz dietetyka i jakość żywności.

- Analityka danych w biznesie to studia, które mają za zadanie wykształcić osoby, które będą w stanie pozyskiwać z jednej strony dane z rozproszonych baz danych, syntetyzować to i przedstawiać w postaci czytelnej, wizualnej dla zarządu firmy, aby ten mógł szybko podejmować decyzje – tłumaczy prof. Marcin Lorenc. – Natomiast drugi z kierunków, czyli dietetyka i jakość żywienia wprowadziliśmy, bo potrzebujemy specjalistów, którzy wiedzą jak się zdrowo odżywiać, potrafią czytać to, co jest nam jest proponowane w sklepach, ale są także kontrolować, czy informacje na etykietach produktów spożywczych są prawdziwe.

Politechnika Opolska również zanotowała skok w tegorocznym rankingu „Perspektywy”. Zajęła 48. miejscu ex aequo z sześcioma innymi uczelniami z kraju. To awans o 13 miejsc w stosunku do 2022 roku. O dwa miejsca awansowała w zestawieniu uczelni technicznych i obecnie plasuje się na 14. pozycji w kraju.

W Nysie jazz, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne

Wszystko na to wskazuje, że porównywalnym wynikiem do ubiegłorocznego zakończy się rekrutacja w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, czyli trzeciej pod względem wielkości uczelni na Opolszczyźnie.

- Ostatecznej liczby nowych studentów nie podam, bo nabór trwa do czwartku (28.09) do godziny 10.00, ale jesteśmy zadowoleni – informuje prof. Przemysław Malinowski, rektor PANS. - Najwięcej chętnych do studiowania, w przeliczeniu na liczbę dostępnych miejsc, było jak zawsze na jazzie i muzyce estradowej na specjalnościach instrumentalnych i wokalistyce. Natomiast liczbowo najwięcej kandydatów zgłosiło się na pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, informatykę, filologię angielską i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Jeśli chodzi o pielęgniarstwo, na studia pierwszego stopnia przyjętych zostało 120 osób, a na studiach drugiego stopnia – 50 osób. Uczelnia na tych kierunkach wypełniła limity miejsc i zakończyła rekrutację. Natomiast na ratownictwie medycznym kształcić się będzie od października 90 studentów pierwszego roku.

- Jeśli chodzi o nowe kierunki, cieszymy się, że udało nam się uruchomić pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, jako odpowiedź na zapotrzebowanie regionu, bo tych nauczycieli brakuje w przedszkolach i szkołach na Opolszczyźnie – dodaje prof. Przemysław Malinowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto