Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozdają darmowe czujniki tlenku węgla w Krapkowicach

Radosław Dimitrow
- Dzięki takiemu czujnikowi można uniknąć zatrucia czadem - mówi wicestarosta Sabina Gorzkulla.
- Dzięki takiemu czujnikowi można uniknąć zatrucia czadem - mówi wicestarosta Sabina Gorzkulla. Radosław Dimitrow
Krapkowickie starostwo kupiło z funduszy od fundacji „Górażdże Aktywni w Regionie” 200 czujników tlenku węgla. Profesjonalne detektory, warte po ok. 80 złotych każdy w pierwszej kolejności rozdane zostały osobom starszym i mieszkającym samotnie.

- To dlatego, że takie osoby są najbardziej narażone na ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla - zauważa Sabina Gorzkulla, wicestarosta powiatu krapkowickiego.

Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna, węgla, oleju, gazu itp. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu, blokując dopływ tlenu do organizmu, co powoduje uszkodzenie mózgu i innych narządów.

77 mieszkańców Opolszczyzny zostało hospitalizowanych na skutek zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym 2015/2016. Jedna z nich zmarła. W skali kraju statystyki są jeszcze bardziej zatrważające. Czad zabija 90 osób rocznie, a liczba hospitalizowanych sięga 2,5 tys. osób.

“Ofiara zatruta czadem jest osłabiona i często całkowicie bierna - nie ucieka z miejsca nagromadzenia się trucizny. Traci przytomność i jeśli nikt jej nie pomoże, umiera.” - czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej.

Czujnik czadu ma nie dopuszczać do takich sytuacji. Ustawiony w okolicy źródła ognia, będzie głośno sygnalizował obecność trucizny w powietrzu, dzięki czemu osoba będąca w domu będzie mogła w porę zareagować np. otworzyć okna.

Starostwo rozdało czujniki czadu wczoraj przy starostwie. W ramach akcji „Bezpieczny dom - ale czad” przedstawiciele Korporacji Kominiarzy Polskich opowiedzieli o zagrożeniach pożarowych w domu. Mieszkańcy mogli także zobaczyć prezentację o efektywniejszym paleniu węglem w piecach.

Starostwo już zapowiedziało, że w przyszłości planuje pozyskać pieniądze na kolejną partię czujników. Celem jest, by takie urządzenie znajdowało się w każdym domu, w którym mieszkańcy mogą być narażeni na powstanie tlenku węgla.

Zobacz też: Opolskie info [27.10.2017]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krapkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto