Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacjami ze smogiem to my nigdy nie wygramy, ale przynajmniej będziemy wiedzieć, ile go jest

Artur Janowski
Przypomnijmy, że znaczne przekroczenia norm pyłu zawieszonego w powietrzu są głównie efektem palenia w piecach paliwami niskiej jakości - m.in. miałem węglowym czy śmieciami.
Przypomnijmy, że znaczne przekroczenia norm pyłu zawieszonego w powietrzu są głównie efektem palenia w piecach paliwami niskiej jakości - m.in. miałem węglowym czy śmieciami. Anna Kaczmarz
Ratusz wyda 130 tys. zł na czujniki, mierzące poziom szkodliwych pyłów. Urzędnicy przekonują, że dzięki temu łatwiej im będzie walczyć o czystsze powietrze.

Stolica regionu chce być jednym z pierwszych miast w Polsce, które będzie mieć tego typu sieć detektorów. Instalację zbuduje opolska firma Atmoterm.

- Dzięki wskazaniom sieci będziemy wiedzieli, w jakich dokładnie częściach Opola i w jakim czasie mieszkańcy miasta są narażeni na największe stężenie szkodliwych pyłów. Pozwoli to nam skoncentrować się na tych terenach i tam wdrożyć działania naprawcze - przekonuje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Miasto zapłaci za system 130 tysięcy złotych, a w pełni sprawny ma być on za 13 miesięcy. Przedstawiciele Atmotermu zapewniali jednak, że urządzenia zadziałają szybciej. Pierwsze jeszcze w tym roku.

- To nowatorski projekt, ale prace nad nim już zaczęliśmy - zdradził Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu. - W Opolu zostaną uruchomione detektory, stanowiące element lokalnego, uzupełniającego monitoringu powietrza, który wdrażamy także w dwóch innych miastach. Na podstawie wskazań sieci, informacji ze stacji Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz matematycznego modelowania pomiarów, określimy stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.

Przeczytaj też: Opolanie mają dość smogu!

Detektorów ma być 14, ale ich dokładnych lokalizacji jeszcze nie podano. Jak podkreśla prezydent Arkadiusz Wiśniewski opolanie będą mieli dostęp do wyników pomiarów non stop poprzez aplikację Atmopolis.

W końcowej fazie projektu zostanie przygotowany raport zawierający analizę, interpretację i wnioski z przeprowadzonych badań. Przypomnijmy, że smog dał we znaki szczególnie w tym roku. Ekolodzy, ale także spora część mieszkańców oczekuje od władz miasta intensywniejszych działań na rzecz walki z brudnym powietrzem.

- Sieć to jedno, ale zwiększyliśmy nakłady na dotacje pomagające w wymianie starych pieców. W tym roku 19 budynków wielorodzinnych będzie także podłączonych do sieci Energetyki Cieplnej Opolszczyzny - zapowiedział Wiśniewski.
Prezydent podkreśla, że w porównaniu do innych, dużych miast w Polsce nadal mamy lepsze powietrze, ale problemu nie bagatelizuje. Dlatego tylko w tym roku ratusz na walkę ze smogiem chce wydać około trzech mln zł.

Przypomnijmy, że znaczne przekroczenia norm pyłu zawieszonego w powietrzu są głównie efektem palenia w piecach paliwami niskiej jakości - m.in. miałem węglowym czy śmieciami.

Pyły mają wpływ na choroby górnych dróg oddechowych, potęgują także alergie. Są również groźne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Na razie jednak tylko nieliczni opolanie zdecydowali się na używanie masek w czasie, kiedy pyłu jest szczególnie dużo.

Zobacz: Smog w Polsce. Jak badana jest jakość powietrza?

Źródło: Agencja TVN/x-news

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto