Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zostanie zalegalizowane? Ślązacy wygrali w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na konferencji prasowej (od prawej): Piotr Długosz, Wojciech Glensk
Na konferencji prasowej (od prawej): Piotr Długosz, Wojciech Glensk Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
Śląscy regionaliści usiłowali założyć stowarzyszenie od 2011 roku, ale opolski sąd nie chciał ich zarejestrować. Poszli z odwołaniem aż do Strasburga. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w tej sprawie.

- Po 13 latach stoimy w tym samym miejscu, czyli na schodach obok Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie w 2011 roku ogłaszaliśmy powstanie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Dzisiaj możemy podzielić się dobrą nowiną: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał nam rację. Polska złamała artykuł 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając prawa do zrzeszania się pod tą nazwą - mówili na konferencji prasowej Piotr Długosz i Wojciech Glensk, czyli prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Stowarzyszenie powołali w marcu 2011 roku. Kiedy próbowali je zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym, Sąd Rejonowy w Opolu zażądał usunięcia ze statutu odwołań do narodowości śląskiej. Jak bowiem stwierdził sąd, nie ma narodu śląskiego.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz godkę śląską?

Opolscy Ślązacy z odwołaniami doszli aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Środki o charakterze prewencyjnym, mające na celu ograniczenie wolności zgromadzeń i wypowiedzi, inne niż w przypadkach podżegania do przemocy lub odrzucenia zasad demokratycznych, (...) wyrządzają szkodę demokracji, a często nawet jej zagrażają - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. - Trybunał orzekł również, że wzmianka o przynależności do mniejszości oraz zachowaniu i rozwoju kultury mniejszości nie może stanowić zagrożenia dla społeczeństwa demokratycznego, nawet jeśli może wywoływać napięcia.

Cały wyrok można przeczytaj po angielsku w internetowej bazie orzeczeń unijnego trybunału.

Prawie 600 tysięcy Ślązaków w Polsce

W Narodowym Powszechnym Spisie Ludności w 2021 roku 3,5 procent mieszkańców Polski wskazało inną narodowość, niż polska. Najliczniejsze były wskazywane narodowości śląska i kaszubska.

Narodowość śląską podało ponad 596 tysięcy osób. Z tego jako jedyną zadeklarowało 187 tysięcy osób, a jako drugą prawie 360 tysięcy osób. Najwięcej śląskich deklaracji było w województwach śląskim i opolskim. Dla porównania, osób deklarujących narodowość kaszubską jest prawie 177 tysięcy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto