Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci medycyny, którzy chcą pracować w opolskich szpitalach, dostali stypendia województwa opolskiego

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Studenci podczas przyznawania stypendiów.
Studenci podczas przyznawania stypendiów. UMWO
58 studentów kierunku lekarskiego będzie otrzymywać comiesięczne wsparcie w wysokości 2 tys. zł. Samorząd Województwa Opolskiego przeznaczył w tym roku na stypendia dla przyszłych lekarzy 2 188 000 zł. We wtorek podpisano pierwsze umowy stypendialne.

Stypendium przewidziane jest dla studentów trzech ostatnich lat kształcenia na medycynie. Dotyczy kandydatów z całej Polski, ale aby je uzyskać studenci zobowiązani są do odbycia stażu i podjęcia pracy w szpitalu w województwie opolskim.

Jako miejsca swojego stażu studenci wskazywali: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Szpital Wojewódzki, Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, Wojewódzki Szpital specjalistyczny im. Św. Jadwigi, Opolskie Centrum Onkologii, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz szpitale w Nysie, Brzegu i Głubczycach. Warunkiem otrzymania stypendium jest także dokonanie wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w tych placówkach.

Paulina Śliwińska, studentka V roku Uniwersytetu Opolskiego pochodzi ze Śląska, ale swoją przyszłość wiąże z Opolem i z pediatrią.

– Stypendium traktuję jako kapitał na start w życiu po ukończeniu studiów. Droga lekarza do jakiegokolwiek zarobku jest długa. Startujemy najpóźniej w życie zawodowe. Czeka nas staż, a następnie rezydentura, jak również przerwa w życiu zawodowym związana z macierzyństwem. Tytuł specjalisty otrzymuje się po 6 latach pracy– mówi Paulina.

Przyszłość z Opolszczyzną wiąże także Natalia Wojczyszyn, która jest na IV roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Pochodzę z Olesna. Wybierając studia poza województwem, zakładałam, że chcę tu wrócić. Wybrałam szpital wojewódzki, myśląc o hematologii, ale zastanawiam się również nad onkologią dziecięcą i medycyną paliatywną. Pieniądze ze stypendium chcę przeznaczyć na naukę języka angielskiego, pod kątem pracy naukowej i badawczej – wyjaśniła.

Jarosław Jarosławski studiuje na IV roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim i jednocześnie pracuje jako ratownik medyczny.

– „Młody” kierunek lekarski na UO stwarza doskonałe warunki rozwoju, a wykładowcy traktują studentów jak partnerów. Zastanawiam się nad kilkoma specjalizacjami. Biorę pod uwagę medycynę zabiegową, jak i intensywną terapię – mówi Jarosław.

W ubiegłym roku Zarząd Województwa Opolskiego przyznał 30 stypendiów, a wsparcie obejmowało jeden rok akademicki. Teraz władze województwa niemal podwoiły liczbę stypendiów, a studenci otrzymają je do końca studiów.

– Wzięliśmy pod uwagę, jak ważne jest przyciągniecie na Opolszczyznę lekarzy. Kilkoro studentów, którzy otrzymali stypendia w ubiegłym roku, już rozpoczęło staże w całym województwie. Wszyscy, którzy złożyli wnioski otrzymali wsparcie – mówiła wicemarszałek województwa, Zuzanna Donath-Kasiura.

Na Opolszczyźnie brakuje około tysiąca lekarzy. W naszym regionie na 10 tys. mieszkańców przypada 28 lekarzy. Dla porównania, województwo mazowieckie dysponuje 60 medykami, a średnia krajowa to około 30. Brakuje ich w każdej specjalizacji, w tym anestezjologów i psychiatrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenci medycyny, którzy chcą pracować w opolskich szpitalach, dostali stypendia województwa opolskiego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto