MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SOR-y na Opolszczyźnie nie spełniają wymagań. Grozi im utrata ogromnych pieniędzy

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Niespełnienie wymogów dotyczących funkcjonowania SOR może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak brak umowy z NFZ i pozbawieniem szpitala środków finansowych w tym zakresie
Niespełnienie wymogów dotyczących funkcjonowania SOR może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak brak umowy z NFZ i pozbawieniem szpitala środków finansowych w tym zakresie NTO
Na Opolszczyźnie cztery Szpitalne Oddziały Ratunkowe nie spełniają prawnych wymogów określonych przez resort zdrowia. Chodzi o szpitale w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie i Brzegu. A to może skutkować brakiem umowy z NFZ i pozbawieniem szpitali pieniędzy.

Z początkiem roku przy każdym oddziale ratunkowym miała zostać uruchomiona tzw. nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Chodzi o to, aby w budynku szpitalnym stworzyć dodatkowe miejsce udzielania świadczeń dla osób, które potrzebują pomocy medycznej w godzinach wieczornych, nocnych oraz świątecznych, ale których stan nie wymaga interwencji w ramach głównego SOR. Pomysł ten miał na celu odciążenie oddziałów ratunkowych od pacjentów z mniej pilnymi przypadkami, co pozwoli skoncentrować zasoby na rzeczywiście krytycznych sytuacjach medycznych.

- Szczególnie w połowie roku, gdy zaczyna sezon kleszczowy, obserwujemy wzmożony ruch w weekendy, szczególnie wieczorami. Wiele osób przyjeżdża z dziećmi na SOR, prosząc o pomoc w usunięciu kleszcza, którego zauważyli u swojej pociechy podczas wieczornej kąpieli. To dodatkowo obciąża SOR, który jest przede wszystkim przeznaczony do ratowania życia w nagłych wypadkach – tłumaczy jeden z opolskich lekarzy.

Wiele szpitali nie spełnia nowych wymogów dotyczących SOR-ów

Dodatkowo nowe przepisy Ministerstwa Zdrowia wymagają, aby na stanowisku ordynatora SOR pracował lekarz posiadający specjalizację z medycyny ratunkowej lub będący po drugim roku takiej specjalizacji i kontynuujący szkolenie. Lekarz taki powinien posiadać także doświadczenie w anestezjologii, chorobach wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub innej specjalizacji istotnej dla działalności SOR.

Szpitale początkowo miały dostosować się do nowych przepisów do końca zeszłego roku. Ze względu na trudności z implementacją, Ministerstwo Zdrowia przesunęło termin najpierw na czerwiec, a później na 31 grudnia 2024 roku. Jak słyszymy od lekarzy, te kolejne odroczenie wynika z analizy sytuacji: na 246 funkcjonujących w Polsce SOR-ów, 27 nie spełnia wymogów organizacyjnych dotyczących nocnej i świątecznej opieki, a 51 oddziałów nie spełnia kryteriów związanych z kwalifikacjami ordynatorów.

Na Opolszczyźnie problem z dostosowaniem się do wymogów Ministerstwa Zdrowia dotyka czterech szpitali. Zakład Opieki Zdrowotnej w Nysie nie spełnia wymagań związanych z organizacją nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tymczasem Szpital Wojewódzki w Opolu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Brzeskie Centrum Medyczne borykają się z problemem braku ordynatorów posiadających wymagane kwalifikacje.

Dyrektor Kończyło: nie jest łatwo znaleźć lekarza do pracy

W Szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, jak wyjaśnia dyrektor Jarosław Kończyło, trudności w dostosowaniu się do wymagań ministerialnych dotyczących SOR wynikają z deficytu specjalistów medycyny ratunkowej.

- Specjalizacja medycyny ratunkowej to obszar deficytowy, a znalezienie lekarza chcącego i mogącego pełnić funkcję kierownika SOR to nasze główne wyzwanie - mówi dyrektor.

Pomimo, że szpital radzi sobie z zapewnieniem lekarskich dyżurów, brakuje specjalistów chętnych do zarządzania tak wymagającym oddziałem. Jak jednak zapewnia Jarosław Kończyło, szpital będzie gotowy do spełnienia nakładanych na niego wymogów.

- W chwili obecnej kierownikiem naszego SOR-u jest lekarz o wykształceniu medycznym w dziedzinach zabiegowych, natomiast zastępcą jest lekarz o specjalizacji niezabiegowej. Obie osoby posiadają umiejętności zarządcze, a takie są kluczowe z perspektywy prawidłowości funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – podkreśla dyrektor Kończyło.

Na koniec warto przypomnieć, że niespełnienie wymogów Ministerstwa Zdrowia dotyczących funkcjonowania SOR może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak brak umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozbawieniem szpitala środków finansowych w tym zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: SOR-y na Opolszczyźnie nie spełniają wymagań. Grozi im utrata ogromnych pieniędzy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto