Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepanowickie Betlejem. Deszcz nie przeszkodził Opolanom w tradycyjnym kolędowaniu

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
25-lecie kolędowania w Szczepanowicach. Nawet ulewny momentami deszcz nie przestraszył Opolan.
25-lecie kolędowania w Szczepanowicach. Nawet ulewny momentami deszcz nie przestraszył Opolan. Łukasz Biernacki
Nawet ulewny momentami deszcz nie przeszkodził w organizacji wtorkowego kolędowania pod szopką bożonarodzeniową w Opolu-Szczepanowicach. Na tamtejszym placu plebanijnym zgodnie z 25-letnią tradycją odbyło się nabożeństwo, na które zjechali wierni z całego Opola i nie tylko.

Mimo niesprzyjającej deszczowej aury frekwencja na kolędowaniu była spora. Przy Szczepanowickim Betlejem mogło śpiewać nawet kilkuset kolędników. Niektórzy z nich przyjechali spoza Opola.

- Od kilku lat nie mieszkamy już z mężem w Opolu, ale zawsze chętnie przyjeżdżamy tutaj pokolędować. Mamy tu znajomych i to już taka nasza tradycja, że w drugi dzień świąt po południu spotykamy się i śpiewamy kolędy – mówiła nam pani Anna.

- Jestem tutaj pierwszy raz. Zabrali mnie tutaj moi bliscy, do których przyjechałem na święta. Muszę przyznać, że jest całkiem sympatycznie. Chociaż szkoda, że pada – dodaje pan Tomasz.

Uczestnicy nabożeństwa przełamali się opłatkiem, a następnie śpiewali kolędy. A wspomagali ich w tym: parafialny chór, zespół "Proskauer Echo" i parafialna orkiestra dęta.

Spotkaniu kolędowemu na placu przy parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Opolskiej Waldemar Musioł. Przypomniał on, że tegoroczne kolędowanie jest wyjątkowe. Chodzi o dwie rocznice przypadające w tym roku: 25-lecie spotkań kolędowych w Opolu-Szczepanowicach i 800-lecie pierwszej żywej szopki, która powstała z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu.

- 800 lat temu w niewielkim włoskim Greccio święty Franciszek zapragnął, by ludzie zobaczyli na własne oczy i zwizualizowali sobie biblijny opis narodzenia Pańskiego. Utworzył tam wtedy pierwszą żywą szopkę – wspominał biskup Waldemar Musioł.

W związku z 25-leciem szczepanowickiej szopki w trakcie kolędowania wyróżniony został Andrzej Toczek, który od samego początku koordynuje prace przy budowie szopki. Podziękowania w imieniu biskupa Andrzeja Czai oficjalnie złożył mu biskup Musioł. Andrzej Toczek otrzymał też z rąk wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy złotą odznakę za zasługi dla województwa opolskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepanowickie Betlejem. Deszcz nie przeszkodził Opolanom w tradycyjnym kolędowaniu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto