MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Andrzej Czaja spotkał się pielęgniarkami i chorymi w Głuchołazach. Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w diecezji opolskiej

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Głuchołazach zainaugurowano peregrynację relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej po diecezji opolskiej. Biskup Andrzej Czaja odprawił mszę świętą, w której uczestniczyli pracownicy ochrony zdrowia. Kapłan odwiedził też pacjentów ZOL.
W Głuchołazach zainaugurowano peregrynację relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej po diecezji opolskiej. Biskup Andrzej Czaja odprawił mszę świętą, w której uczestniczyli pracownicy ochrony zdrowia. Kapłan odwiedził też pacjentów ZOL. Marcin Żukowski
W sobotę (20 kwietnia) w Głuchołazach rozpoczęła się peregrynacja po diecezji opolskiej relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek. Mszy świętej sprawowanej w kaplicy Szpitala św. Józefa przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.

Relikwie patronki pielęgniarek błogosławionej Hanny Chrzanowskiej peregrynują po całej Polsce. Teraz przyszedł czas na diecezję opolską. Inauguracja odbyła się w kaplicy głuchołaskiego szpitala mieszczącego się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Uroczystość zgromadziła chorych i pracowników ochrony zdrowia: pielęgniarki, położne, lekarzy, opiekunów medycznych, pracowników aptek.

Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja. Biskup opolski podzielił się własnymi doświadczeniami zdobytych podczas niedawnego, długotrwałego procesu leczenia. Przekonywał, że serdeczność, z jaką pielęgniarka podchodzi do pacjenta, jest bardzo pomocna w procesie dochodzenia do zdrowia.

W wygłoszonym kazaniu biskup przywoływał naukę Jezusa, wskazując, że jako ludzie powinniśmy większą wagę przykładać do troski o duszę, która jest nieśmiertelna – w przeciwieństwie do umierającego ciała.

- Nieśmiertelność duszy to jedna z sześciu prawd naszej wiary - mówił bp Andrzej Czaja. - Dusza jest nieśmiertelna, ciało umiera. W takiej perspektywie widzimy, że ta dusza jest szczególnie ważna. Ona musi być zadbana. A dziś ta dusza jest najczęściej zaniedbana bardziej jak ciało.

Przykład wszechstronnego dbania o chorego, zarówno o jego ciało, jak i ducha, daje swoim życiem bł. Hanna Chrzanowska (1902-1973).

- Ona doświadczyła różnych form pielęgniarstwa. Poczynając od szpitalnego, nie wykluczając pielęgniarstwa wśród noworodków. Przez pielęgniarstwo domowe, którego była prekursorką. Pielęgniarstwo parafialne, ale też pielęgniarstwo psychiatryczne. Także pielęgniarstwo duchowe. Jest z czego czerpać. Ona jest dzisiaj nam przewodniczką – mówił biskup Andrzej Czaja, wskazując, że zadanie mówienia wśród chorych o Jezusie spoczywa nie tylko na kapelanach, również na świeckich pracownikach ochrony zdrowia.

Po mszy świętej biskup Andrzej Czaja odwiedził pacjentów miejscowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Przebywa tam 46 osób wymagających stałej opieki.

Relikwie błogosławionej opuszczą Głuchołazy w niedzielę 21 kwietnia. W ciągu najbliższego miesiąca odwiedzą placówki medyczne w regionie, m.in. w:

  • Kędzierzynie-Koźlu,
  • Korfantowie,
  • Mosznej,
  • Białej,
  • Jakubowicach,
  • Jędrzejowie,
  • Branicach.

Peregrynacja relikwii w diecezji opolskiej zakończy się we wtorek (21 maja) mszą św. o godz. 17.00 w parafii św. Jana Pawła II w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto