Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstawało największe blokowisko na Opolszczyźnie. Jak w pierwszych latach wyglądało osiedle im. ZWM, obecnie Armii Krajowej? [ZDJĘCIA]

RED
W naszej galerii znajdziesz archiwalne zdjęcia wraz z opisami.
W naszej galerii znajdziesz archiwalne zdjęcia wraz z opisami.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Sporo bloków na osiedlu im. Armii Krajowej jest jednak kilka lat starszych. Pierwsze budynki oddano do użytku w 1977 roku. Wtedy osiedle nosiło zresztą inną nazwę - ZWM, czyli Związku Walki Młodych.

Największe blokowisko Opola. Mieszkania pełne usterek

Dawna nazwa osiedla - ZWM - do tej pory funkcjonuje zresztą w rozmowach mieszkańców nie tylko tej części miasta, ale i całego Opola. I to pomimo tego, że już od kilkunastu lat to nie ZWM, a Armia Krajowa jest patronem tego osiedla!

Pod koniec 1977 roku na terenie osiedla gotowych było pierwszych sześć bloków. Przy czym określenie "gotowych" należy potraktować tutaj bardzo umownie. Lokatorzy mieszkań skarżyli się bowiem na liczne usterki i niedoróbki.

Osiedle ZWM w Opolu. Widok na kampus Wyższej Szkoły Inżynierskiej.Archiwum

Zdarzało się, że nie sposób było domknąć drzwi. Łazienki nie działały tak, jak powinny. Szczeliny między ramami okien a ścianami potrafiły być tak duże, że podmuchy wiatru poruszały zasłonami. Do tego lokale potrafiły nie być wykończone zgodnie z ówczesnymi standardami.

Do tego w wielu przypadkach drogi dojazdowe do bloków oraz chodniki były dopiero w trakcie realizacji. Kto miał auto, ten musiał stawiać je spory kawałek od domu. Piesi wydeptywali też sobie ścieżki, niejednokrotnie przecinające plac budowy - coś, co obecnie jest nie do pomyślenia. Podobnie jak to, że robotnicy często pracowali bez hełmów, odzieży ochronnej oraz kamizelek odblaskowych.

Największe blokowisko Opola. Plany były bardziej ambitne

Historyczne fotografie ukazują nie tylko budowę, ale również pierwsze lata istnienia osiedla oraz codzienność jego mieszkańców. Są ujęcia z okolic pasażu handlowego, parkujących samochodów, komunii świętej w osiedlowym kościele, czy wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Janka Krasickiego, komunistycznego agitatora i jednego z twórców Związku Walki Młodych. Jego pomnik stał na osiedlu od połowy lat 80., zniknął kilka lat później, po upadku komunizmu w Polsce.

Osiedle im. ZWK - teraz AK - fragment pocztówki z drugiej połowy lat 80.Archiwum

Budowa osiedla trwała do początku lat 80. W 1981 osiedle stało się odrębnym bytem, wtedy bowiem powstała administrująca nim Spółdzielnia Mieszkaniowa. Sami mieszkańcy do tej pory dzielą osiedle na dwie części - "stary" i "nowy" ZWM. Ten pierwszy znajduje się po zachodniej stronie, drugi po wschodniej osiedla.

Budynki z wielkiej płyty montowano z elementów realizowanych w Opolskiej Fabryce Domów, która działała przy ulicy Wschodniej. Zaś popularna "górka śmierci" to nic innego, jak usypisko mas ziemi, które wykopano przy okazji budowy bloków.

Co ciekawe, "górki śmierci" nie było w projekcie osiedla. Powstała przypadkiem. Projekt posiadał natomiast szereg elementów, które do tej pory nie doczekały się realizacji.

Mieszkańcy osiedla sadzą drzewa w "czynie społecznym".Archiwum

Na terenie osiedla miało być więcej garaży wielopoziomowych. Miał powstać kompleks otwartych basenów. W miejscu, gdzie teraz są hipermarket Auchan oraz Media Markt planowany był zespół budynków handlowo-usługowych z kinem. Osiedle miało też być lepiej skomunikowane z centrum miasta, m.in. za pośrednictwem kładki biegnącej nad torami w rejon ul. Kośnego.

Jak wyglądał ten projekt? Jak wyglądała jego realizacja? Jak największe blokowisko Opola prezentowało się w pierwszych latach? Zobaczcie na zdjęciach w galerii!

Lubisz archiwalne zdjęcia?

Zobacz inne historyczne galerie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto