Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa powstała w Tarnowie Opolskim. Można z niej korzystać za darmo przez całą dobę

Redakcja
Prawie 560 tysięcy złotych kosztowała budowa tężni solankowej, która stanęła przy ulicy Dworcowej 6, w pobliżu Urzędu Gminy w Tarnowie Opolskim.
Prawie 560 tysięcy złotych kosztowała budowa tężni solankowej, która stanęła przy ulicy Dworcowej 6, w pobliżu Urzędu Gminy w Tarnowie Opolskim. Urząd Gminy Tarnów Opolski
Prawie 560 tysięcy złotych kosztowała budowa tężni solankowej, która stanęła przy ulicy Dworcowej 6, w pobliżu Urzędu Gminy w Tarnowie Opolskim.

200 tysięcy złotych na prozdrowotną inwestycję przekazały miejscowe Zakłady Wapiennicze Lhoist, resztę dała gmina ze swojego budżetu.

Wcześniej typowaliśmy pod tężnię inną działkę, u zbiegu ulic Kościuszki i Kopernika, jednak nie zgodzili się na to niektórzy mieszkańcy, którzy przekonywali, że będą im rdzewiały samochody od solanki - mówi Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego. - To oczywiście nieprawda, ale dla świętego spokoju zmieniliśmy lokalizację.

Gmina miała dwie koncepcje budowy tężni. Obie można było zobaczyć wcześniej na stronie internetowej gminy Tarnów Opolski i to mieszkańcy głosowali, który projekt wdrożyć w życie. W sumie oddano nieco ponad 300 głosów.

Wygrał projekt w formie altany - tłumaczy Magdalena Chudowska, wicewójt Tarnowa Opolskiego. - Szczerze mówiąc i nam wydawał się on lepszy. Po pierwsze altana jest zadaszona, więc z tężni będzie można korzystać nawet w razie niepogody, jest też większa i jednorazowo będzie mogło korzystać z niej więcej osób.

Konstrukcja tężni, która stanęła obok urzędu gminy, jest drewniana, natomiast ściany wykonane zostały z tarniny. To właśnie po niej spływa solanka, tworząc leczniczą mgiełkę, która pomocna jest w leczeniu między innymi chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji, nadciśnienia.

A chcę wszystkim przypomnieć, że tarnina jest jednym z symboli naszej gminy, mamy ją nawet w naszym herbie - mówi wójt Krzysztof Mutz. - W związku z tym, oprócz walorów leczniczych, tężnia ma również i te promocyjne.

Oprócz budowy tężni zagospodarowany został teren wokół niej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tężnia solankowa powstała w Tarnowie Opolskim. Można z niej korzystać za darmo przez całą dobę - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto