Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Ozimska w Opolu straci dwa pasy ruchu. Mieszkańcy obawiają się korków. Czy ta przebudowa jest miastu potrzebna? Prosimy Was o opinie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Ograniczenie przepustowości jednej z głównych arterii miasta może znacząco wpłynąć na płynność ruchu.
Ograniczenie przepustowości jednej z głównych arterii miasta może znacząco wpłynąć na płynność ruchu. UM Opole
Urząd miasta Opola chce przebudować ulicę Ozimską, co całkowicie zmieni sposób poruszania się po centrum miasta. Plany, które obejmują nową organizację ruchu i rozbudowę infrastruktury pieszo-rowerowej, wywołują jednak kontrowersje. Mieszkańcy obawiają się, że zmiany źle wpłyną na ich codzienne życie.

Jak po przebudowie wyglądać będzie ul. Ozimska?

Zaproponowana przez władze miasta koncepcja przewiduje istotną przebudowę niemal półkilometrowego odcinka ulicy Ozimskiej. Plan zakłada, że droga w kierunku ulicy Katowickiej stanie się jednopasmowa, podczas gdy w przeciwnym kierunku (w stronę ul. Reymonta) zostaną dwa pasy, z czego jeden przeznaczony będzie dla autobusów.

Zmienione zostaną także skrzyżowania, aby poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo. Jak tłumaczy Miejski Zarząd Dróg, choć kierowcy poruszać się będą jedynie po jednym pasie ruchu w każdą stronę, to zbliżając się do skrzyżowania jezdnia będzie się rozgałęziać i samochody będą zajmować miejsca na jednym z dwóch lub trzech pasów przed skrzyżowaniem. W ten sposób jazda po ul. Ozimskiej ma być płynniejsza.

Dodatkowo po przeciwnej stronie do galerii Opolanin, powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Droga zaczynałaby się przy skrzyżowaniu z Reymonta i ciągnęła aż do istniejącej ścieżki przy pływalni. Dzięki temu bezpiecznie można będzie dojechać z np. z Malinki do ścisłego centrum Opola.

Początkowa wizja przebudowy ulicy Ozimskiej w Opolu była inna

Gdy po raz pierwszy prezydent Opola poinformował o pomyśle przebudowy Ozimskiej, planowano posadzenie drzew na środku jezdni. Jednak po spotkaniu z ratuszowym zespołem rowerowym zdecydowano się na alternatywne rozmieszczenie zieleni. Teraz drzewa mają stanąć po obu stronach jednej z najważniejszych ulic miasta, co stanowi bardziej praktyczne i przyjazne dla pieszych oraz rowerzystów rozwiązanie.

Ulica Ozimska w Opolu straci dwa pasy ruchu. Mieszkańcy obawiają się korków. Czy ta przebudowa jest miastu potrzebna? Prosimy Was o opinie
Czas na Opole

Mieszkańcy sceptyczni wobec planów urzędu

Choć pomysł budowy nowej ścieżki rowerowej wydaje się zasadny, to nie brakuje krytycznych głosów mieszkańców, którzy obawiają się, że redukcja pasów ruchu na tak ważnej drodze spowoduje wzrost korków.- Kolejna bezsensowna inwestycja, która pochłonie miliony tylko po to, aby posadzić kilka drzewek i jednocześnie utrudnić życie kierowcom - komentuje jeden z internautów.Inni zwracają uwagę na nieefektywność tak krótkiego (ok. pół kilometra) buspasa.


- Buspas powinien być na całej długości Ozimskiej, aby faktycznie przyspieszyć komunikację miejską - zauważa inny mieszkaniec.

Koncepcja jest wstępna. Ratusz chce poznać głos opolan 


Urząd miasta broni projektu, porównując go do historycznego wyglądu Ozimskiej z lat 30. XX w., kiedy to nosiła nazwę Malapanerstraße.

Urząd podkreśla także, że przebudowa zwiększy bezpieczeństwo i komfort pieszych oraz rowerzystów, tworząc bardziej zielone i przyjazne środowisko w centrum miasta.

Kluczową kwestią, która wywołuje najwięcej kontrowersji, jest potencjalny wzrost korków. Ograniczenie przepustowości jednej z głównych arterii miasta może znacząco wpłynąć na płynność ruchu. Internauci zwracają uwagę, że każda redukcja pasów ruchu w tak istotnej lokalizacji wymaga dokładnej analizy, aby uniknąć paraliżu komunikacyjnego.

Mimo zapowiedzi przebudowy drogi, urząd miasta Opola uspokaja i podkreśla, że przedstawiona koncepcja jest wstępna i może ulec zmianie w trakcie realizacji projektu. Ostateczny kształt inwestycji będzie zależał od dalszych analiz i konsultacji społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto