Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Operacje kardiologiczne w bez otwierania klatki piersiowej. To przełom w leczeniu

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zabieg kardiochirurgiczny z użyciem endoskopowego toru wizyjnego.
Zabieg kardiochirurgiczny z użyciem endoskopowego toru wizyjnego. USK Opole
Kardiochirurdzy z USK w Opolu wykorzystują małoinwazyjne techniki do przeprowadzania zabiegów poprawiających ukrwienie serca. Dzięki doposażeniu bloku operacyjnego w endoskopowy tor wizyjny wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej.

- Techniki endoskopowe wykorzystujemy głównie do pomostowania tętnic wieńcowych lub alternatywnie, do naprawczych zabiegów wymiany zastawki mitralnej trójdzielnej. Za nami pierwsze operacje wieńcowe, podczas których endoskopowo pobierane były by-passy do tętnicy międzykomorowej przedniej, w następnym etapie zespalane już techniką klasyczną. W efekcie takiej operacji u pacjenta dochodzi do poprawy ukrwienia serca i zmniejszenia uciążliwych dolegliwości takich, jak osłabienie, zawroty głowy, ucisk za mostkiem czy płytki oddech - wyjaśnia kierownik Oddziału i Kliniki Kardiochirurgii w Opolu dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO.

Pierwsza część zabiegu, przy użyciu toru endoskopowego, polega na wykonaniu niewielkiego cięcia w przestrzeni międzyżebrowej, bez otwarcia mostka, czego pacjenci boją się najbardziej.

- Trzeba pamiętać, że coraz częściej leczymy chorych w podeszłym wieku, a więc zagrożonych osteoporozą, dodatkowo obciążonych otyłością, cukrzycą, czy niewydolnościami narządowymi. U takich pacjentów procesy gojenia przebiegają znacznie wolnej, a częstość występowania powikłań przy tego typu zabiegach jest większa - podaje prof. Cisowski.

I wyjaśnia, że zastosowanie metody małoinwazyjnej sprawia, że powstaje niewielka rana, która na ogół goi się bez większych problemów.

- Ryzyko komplikacji jest mniejsze, chorzy szybciej mogą wrócić do domu, mogą się aktywizować bez ograniczeń w pracach fizycznych, jakie nakładane są po sternotomii, czyli zabiegu z otwarciem klatki piersiowej – kontynuuje Marek Cisowski, zastrzegając, że jest to metoda uzupełniająca, którą można zastosować tylko w niektórych przypadkach choroby wieńcowej.

Endoskopowy tor wizyjny z oprzyrządowaniem, zakupiony przez USK w Opolu, kosztował ponad pół miliona złotych. Został skalibrowany pod potrzeby kardiochirurgów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Operacje kardiologiczne w bez otwierania klatki piersiowej. To przełom w leczeniu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto