Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Racibórz Dolny napełniany po raz pierwszy. Obiekt chroni przed powodzią 2,5 mln mieszkańców

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zbiornik Racibórz Dolny ma być uruchamiany przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 metrów sześciennych na sekundę.
Zbiornik Racibórz Dolny ma być uruchamiany przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 metrów sześciennych na sekundę. Wody Polskie
Rozpoczęło się napełnianie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

W środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Gliwic poinformowało, że w nocy z środy na czwartek (z 14 na 15 października) ma rozpocząć się napełnianie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Jednak prezes PGW WP podjął decyzję o napełnianiu zbiornika już po południu. Chodzi m.in. o zabezpieczenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Zbiornik może być napełniony, ale wszystko zależy od prognoz - zaznacza Linda Hofman, rzecznik prasowy Wód Polskich w Gliwicach. - Najnowsze są bardziej optymistyczne od tych porannych, dlatego nic nie jest jeszcze przesądzone. Natomiast położony powyżej polder Buków cały czas pracuje.

Jak podaje na swojej stronie internetowej gospodarstwo, intensywne opady deszczu spowodowały uformowanie fali kulminacyjnej na rzece Odrze.

Zgodnie z prognozami z wczesnych godzin porannych (jeśli te się potwierdzą) przepływ w korycie rzeki w nocy z 14 na 15 października wyniesie ok. 1220 metrów sześciennych na sekundę, co oznacza uruchomienie zbiornika Racibórz Dolny.

Gdyby tak się stało, polder rozpocznie piętrzenie najpewniej około godziny 2:00 w nocy. Wszystkie podmioty, znajdujące się w czaszy zbiornika, zostały powiadomione o konieczności ewakuacji.

Chodzi o kopalnie kruszyw, które prowadzą tam wydobycie - dodaje Linda Hofman.

Racibórz Dolny to suchy zbiornik przeciwpowodziowy (polder) wybudowany w dolinie Odry

Ma powierzchnię ponad 26 kilometrów kwadratowych i pojemność 170 milionów metrów sześciennych. Docelowo będzie mógł natomiast przyjąć aż 320 milionów metrów sześciennych wody.

Obiekt chroni przed powodzią 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Jego budowa rozpoczęła się w 2013 r. i trwała aż 7 lat. By inwestycja mogła powstać trzeba było zburzyć dwie wsie: Nieboczowy i Ligota Tworkowska leżące w powiecie wodzisławskim. Mieszkańcy dostali odszkodowania za utracone nieruchomości, a w 2017 roku wieś Nieboczowy została odtworzona w innym miejscu.

Polderem administruje państwowa instytucja Wody Polskie. Zbiornik ma być uruchamiany przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 metrów sześciennych na sekundę.

Aktualna sytuacja powodziowa w województwie opolskim

Wody Polskie informują, że stany alarmowe odnotowano także na wodowskazach:

  • Racławice Śląskie na rzece Osobłoga,
  • Grabówka na Bierawce,
  • Branice (rzeka Opawa oraz Boczne koryto Opawy)
  • Prudnik na Prudniku.

Stany ostrzegawcze wystąpiły ponadto na wodowskazach Kamionka na Straduni, Krzywa Góra na Budkowiczance i Jarnołtówek na Złotym Potoku. Intensywne opady deszczu powodują, że tylko na tym ostatnim wodowskazie zaobserwować można obniżający się poziom wody. Na pozostałych utrzymuje się trend rosnący.

W dalszym ciągu, w związku ze wzrostem stanów wód na rzece Osobłodze, obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta i gminy Głogówek. We wtorek ogłoszony został także alarm dla gminy Prudnik w związku ze wzrostem poziomu wód na rzece Prudnik i Złoty Potok.

Niemal wszystkie zbiorniki retencyjne, znajdujące się w administracji RZGW Gliwice, posiadają 100 procent rezerwy powodziowej.

Podobna sytuacja związana z wezbraniem na rzekach w październiku miała miejsce w 1936 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto