Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa potrwają od 27 maja do 5 czerwca.

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Festiwal polskiej klasyki rozpoczną "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Mai Kleczewskiej
Festiwal polskiej klasyki rozpoczną "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Mai Kleczewskiej Teatr Słowackiego w Krakowie
Sześć przedstawień konkursowych zobaczymy podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych /Klasyka Żywa. Festiwal potrwa od 27 maja do 5 czerwca.

Konfrontacje zaczną się z przytupem, bo od głośnych „Dziadów” w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Słowackiego w Krakowie. To jeden z trzech wielkich dramatów romantycznych, które zobaczą Opolanie na deskach Teatru Kochanowskiego.

Z gdańskiego Teatru Wybrzeże przyjedzie „Lilla Weneda” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. To rzecz o wojnie, a więc bardzo na czasie. Opolski Teatr Lalki i Aktora pokaże „Balladynę” w reż. Konrada Dworakowskiego. Zespół Teatru Słowackiego zaprezentuje w Opolu jeszcze jedno przedstawienie - odczytany w niezwykły sposób „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reż. Cezarego Tomaszewskiego. O gnieźnieńskiej „Lalce” z Teatru Fredry w reż. Radosława Rychcika krytycy mówią, że to jedno z najciekawszych odczytań prozy Prusa w ostatnich latach. Bardzo oryginalną, bo taneczną interpretację tekstów Witkacego proponuje „Kurka wodna albo urojenie” w reż. Igora Gorzkowskiego z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Tę szóstkę wybrano z 35 inscenizacji dzieł klasycznych zgłoszonych do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej, który stanowi preselekcję do Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

- Zawsze wybieramy przedstawienia najważniejsze, najlepsze, najbardziej interesujące - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Patryk Kencki, przewodniczący komisji artystycznej konkursu. - Zobaczymy wszystko, co najlepsze w polskiej klasyce teatralnej ostatniego roku. W tej edycji mocno przebijać się będzie kwestia walki o wolność, niepodległość i własną tożsamość.

Konfrontacjom będzie towarzyszyć wiele wydarzeń okołofestiwalowych. Każdy spektakl zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem. Spotkania z cyklu „Słowem wstępu” odbywać się będą 45 minut przed każdym pokazem, w foyer teatru. W ramach działań edukacyjnych przygotowano wykłady, dyskusje oraz warsztaty wokół prezentowanych przedstawień. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania z twórcami. Na atrakcje mogą też liczyć dzieci - Dzień Dziecka będzie w teatrze obchodzony przez trzy dni. Każdy festiwalowy wieczór kończyć się będzie koncertem - wystąpi m.in. Jarecki, Ala Zastary, Adela Konop, Jucho. Zaplanowano także dwa koncerty polskiej muzyki klasycznej w Filharmonii Opolskiej.

Bilety na 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa można już kupować w kasie teatru i przez internet.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa potrwają od 27 maja do 5 czerwca. - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto