Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

800 zł plus już od stycznia 2024. To musisz wiedzieć o wypłacie świadczenia w nowej wysokości. Trzeba złożyć wniosek o 800 plus?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolski ZUS przygotowany jest do wypłat 800 plus.
Opolski ZUS przygotowany jest do wypłat 800 plus.
Jak informuje opolski ZUS, nowa kwota świadczenia wychowawczego 800 plus wpłynie na konta niektórych rodziców już 2 stycznia 2024 roku. Dzięki temu do rodziców trafi 547 mln złotych co obejmie 684 tysięcy dzieci.

Spis treści

Koniec 500 plus - będzie 800 plus

W kolejnych terminach wypłaty, czyli 4 i 7 stycznia, ZUS przekaże łącznie na rachunki bankowe rodziców ponad 1,6 miliarda złotych. W styczniu ZUS planuje wypłatę świadczenia wychowawczego 800 plus w dziesięciu terminach.

- Podwyższenie kwoty świadczenia wychowawczego o 300 złotych miesięcznie sprawi, że w perspektywie roku na jedno dziecko rodzice dostaną o 3600 złotych więcej, na dwoje o 7200 złotych więcej, a w przypadku trójki dzieci, w roku kalendarzowym rodzicie zyskają aż 10.800 zł. Dotyczy to naturalnie sytuacji, gdy rodzice byli już beneficjentami tego świadczenia i wcześniej otrzymywali po 500 złotych na dziecko – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Podwyżkę świadczenia otrzymają te osoby, które na 1 stycznia 2024 r. będą miały prawo do świadczenia w okresie rozliczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

800 plus. Nowi rodzice muszą złożyć wniosek

Ci, którzy jeszcze z programu nie korzystają, ale od początku nowego roku będą mieli prawo ubiegać się o 800 plus, powinni złożyć odpowiedni wniosek, wyłącznie w wersji elektronicznej.

W tym celu służą cztery kanały:

  • platforma PUE ZUS, gdzie można też znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
  • za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji,
  • Emp@tia, czyli oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • aplikacja mZUS do zainstalowania na smartfonie, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku.

Każda osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego, będzie powiadomiona o nowej kwocie jaka będzie jej przyznana od stycznia 2024 r.

ZUS wyślę taką wiadomość na profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką operację zakład przeprowadzi do końca lutego przyszłego roku.

Nie tylko dla rodziców

Waloryzacja świadczenia rodzinnego nie uszczupli grona osób, które mogą po nie sięgnąć. W tej sprawie nic się nie zmieni. 800 plus na dziecko dostać mogą nie tylko rodzice, ale też inni opiekunowie.

Oprócz rodziców, zasady programu umożliwiają ubieganie się o pieniądze opiekunom faktycznym dziecka, opiekunom prawnym dziecka, dyrektorowi domu pomocy społecznej, w którym przebywa dziecko.

Osoby, które staną się rodzicami w przyszłym roku mają trzy miesiące na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Jeśli zmieszczą się w tym terminie, otrzymają wyrównanie.

Jeśli terminu nie dotrzymają, 800 plus będzie wypłacane nie od miesiąca w którym dziecko się urodziło a od miesiąca w którym ZUS zarejestrował wniosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 800 zł plus już od stycznia 2024. To musisz wiedzieć o wypłacie świadczenia w nowej wysokości. Trzeba złożyć wniosek o 800 plus? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto