Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg "Tropem Wilczym" na kąpielisku Bolko przyciągnął 350 biegaczy. „Biegając, pamiętajmy o polskich bohaterach”

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to fundament naszej wolności i niepodległości
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to fundament naszej wolności i niepodległości Mateusz Majnusz
W niedzielę, 3 marca, na kąpielisku Bolko odbyła się ósma edycja Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Wydarzenie to, organizowane na dwóch dystansach – 10 km dla doświadczonych biegaczy oraz symbolicznych 1963 metrów dla rodzin – nie jest tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim momentem refleksji nad ważną częścią polskiej historii.

Albert Ogiolda, prezes stowarzyszenia „Jedna Odra” i współorganizator imprezy, podkreśla znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

- Organizując bieg 'Tropem Wilczym', chcemy nie tylko promować aktywność fizyczną, ale przede wszystkim przypomnieć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to fundament naszej wolności i niepodległości, a poprzez sport chcemy tę pamięć przekazywać dalej. Dlatego ważne jest, by uczestnicy, niezależnie od wieku, mieli świadomość, że biegną nie tylko dla siebie, ale też w hołdzie bohaterom przeszłości – mówi Albert Ogiolda.

Prezes stowarzyszenia „Jedna Odra” wraca uwagę, że tradycyjny trasa biegu jest bezpieczna, bo biegacze nie wybiegają na drogi publiczne. Z tego powodu w każdej z kolejnych edycji „Tropem Wilczym” uczestniczy sporo dzieci.

"Nasz siedmiolatek już wie, kim byli Żołnierze Wyklęci"

Pani Anna z Opola wzięła udział w biegu wraz z czteroosobową rodziną. Już po raz drugi.

- Dla naszego trzyletniego dziecka dzień ten jest przede wszystkim okazją do zabawy na świeżym powietrzu. Jeszcze nie rozumie, dlaczego tutaj jesteśmy, ale staramy się, by poprzez takie wydarzenia, stopniowo poznawało naszą historię. Natomiast nasz siedmiolatek już wie, kim byli Żołnierze Wyklęci i dlaczego ich pamięć jest tak ważna. Chcemy, by nasze dzieci wiedziały, że bieganie dzisiaj to nie tylko forma aktywności, ale też sposób na uczczenie tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym kraju – tłumaczy mieszkanka naszego miasta.

Wielu uczestników niedzielnego marszu zgodnie twierdziło, że dziś najważniejsza jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych, dlatego symboliczny dystans 1963 m (w 1963 r. zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”) stanowi nie tylko sportowe wyzwanie, ale przede wszystkim hołd dla tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolną Polskę.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieg "Tropem Wilczym" na kąpielisku Bolko przyciągnął 350 biegaczy. „Biegając, pamiętajmy o polskich bohaterach” - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto