Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz 800 plus na dzieci? Od 1 lutego można składać nowe wnioski. Sprawdziliśmy, kto musi to zrobić

Redakcja
Świadczenie wychowawcze od początku 2024 r. wynosi 800 złotych na jedno dziecko.
Świadczenie wychowawcze od początku 2024 r. wynosi 800 złotych na jedno dziecko. 123rf
Od 1 lutego można już składać wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres rozliczeniowy. Nowy okres rozpocznie się 1 czerwca, a skończy w maju 2025 r. Podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby otrzymywać 800 plus i do kiedy trzeba złożyć nowy wniosek.

Spis treści

Świadczenie 800+ przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Uwaga: ZUS przyjmuje wnioski wyłącznie w formie elektronicznej.

- Nowy okres świadczeniowy zacznie się od 1 czerwca, ale już od dzisiaj (1 lutego) rodzice i opiekunowie będą mogli składać elektroniczne wnioski o wypłatę 800 złotych miesięcznie na dziecko - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w Opolu. - ZUS przyzna świadczenie na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja przyszłego roku, a pieniądze będzie przelewał na wskazane we wniosku konto bankowe.

Jeśli ktoś się spóźni i złoży wniosek po 31 maja 2023 r., to prawo do świadczenia będzie mu przysługiwało od miesiąca, w którym do ZUS wpłynął wniosek.

Świadczenie wychowawcze od 1 stycznia 2024 r. wynosi 800 złotych na jedno dziecko i przysługuje do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia.

Komu przysługuje 800 plus

Przysługuje m.in. matce lub ojcu, jeżeli dziecko wspólnie mieszka i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca. Świadczenie może być wypłacone w połowie kwoty każdemu z rodziców, gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców.

800 plus przysługuje bez względu na osiągane przez rodziców dochody. Cała kwota świadczenia jest zwolniona z podatku, nie podlega egzekucji komorniczej i nie jest wliczana do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia np. o zasiłki z pomocy społecznej.

Jak złożyć wniosek o 800 plus

Wnioski na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. należy składać za pomocą jednego z następujących kanałów:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczną
  • Do złożenia wniosku służy też aplikacja mZUS, którą można zainstalować na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, smartfony, tablety), z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Kiedy nie przysługuje świadczenie 800+

Nie dostaniemy świadczenia 800 plus, gdy dziecko pozostaje w związku małżeńskim (na przykład, gdy 17-letnia córka jest zamężna), gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie czyli w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, szkole wojskowej lub innej szkole jeżeli zapewnia nieodpłatne utrzymanie.

Świadczenie wychowawcze nie będzie też przyznane w przypadku, gdy wnioskodawcy lub członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, przy czym nie dotyczy to świadczeń pobieranych z państw członkowskich UE/EFTA oraz z Wielkiej Brytanii dla osób objętych Umową Wystąpienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Chcesz 800 plus na dzieci? Od 1 lutego można składać nowe wnioski. Sprawdziliśmy, kto musi to zrobić - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto