Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ledwo podwyższono świadczenie na dzieci, a już są oszustwa na 800 plus. ZUS ostrzega przed naciągaczami

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Od 1 stycznia 2024 r. ZUS automatycznie podwyższył kwotę świadczenia wychowawczego z 500 na 800 zł.
Od 1 stycznia 2024 r. ZUS automatycznie podwyższył kwotę świadczenia wychowawczego z 500 na 800 zł. Pixabay
Oszuści wysyłają maile, w których jest link, w który należy rzekomo kliknąć, jeśli chce się podwyższenia świadczenia wychowawczego z 500 na 800 złotych. ZUS przestrzega przed otwieraniem tych fałszywych wiadomości. Oszuści mogą w ten sposób wyczyścić twoje konto do zera!

- Do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy na adresy mailowe dostali wiadomości z linkiem, który przekierowuje do wniosku o zmianę wysokości świadczenia rodzinnego. Oznacza to, że już są oszuści internetowi na 800+ - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Wprawdzie na razie odnotowano takie przypadki nie na Opolszczyźnie, tylko w województwie śląskim, ale to po sąsiedzku, więc można się spodziewać, że oszuści wejdą i na nasz teren.

- Skoro takie przypadki zgłaszali rodzice z sąsiedniego województwa, więc niewykluczone, że ich adresatami mogą być wkrótce rodzice z Opolszczyzny – podkreśla Sebastian Szczurek.

ZUS nie wysyła do rodziców czy opiekunów maili z linkami. Świadczenie wychowawcze na dzieci od 1 stycznia 2024 roku podnoszone jest automatycznie. Ne trzeba składać w ZUS-ie żadnych wniosków.

- Przestrzegamy przed nieroztropnym otwieraniem fałszywych mejli, załączników i odpowiadaniem na ich treść - ostrzega Sebastian Szczurek.

Maile wysyłane są przez oszustów działających nową metodą na 800 plus. Mają na celu wyłudzenie danych wrażliwych i zainfekowanie komputera.

- Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy w ostatnim czasie nie zmienialiśmy danych bądź haseł w różnych aplikacjach na przykład na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz jeśli świadczenia z ZUS wypływają na rachunek bankowy regularnie i we właściwych wysokościach - dodaje Sebastian Szczurek.

Kiedy trzeba złożyć nowy wniosek na 800 plus

Obecnie trwa okres rozliczeniowy świadczenia wychowawczego na dzieci, trwający do 31 maja. Od początku tego roku automatycznie wszyscy beneficjenci dostają na konto wyższą kwotę 800 złotych na jedno dziecko.

Zmianę wysokości wypłacanego świadczenia ZUS przeprowadził z urzędu, bez potrzeby składania wniosków czy formularzy.

Natomiast trzeba złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r.
Wnioski na kolejny rok 800 plus będzie można składać dopiero od 1 lutego.

Wniosek na 800 plus można złożyć na kilka sposobów:

  • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczną
  • Do złożenia wniosku służy też aplikacja mZUS, którą można zainstalować na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, smartfony, tablety), z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

- Nie ma opcji złożenia wniosku poprzez przesłany pocztą elektroniczną, link lub załącznik - podkreśla Sebastian Szczurek. - Jeśli ktokolwiek z klientów ZUS-u ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ledwo podwyższono świadczenie na dzieci, a już są oszustwa na 800 plus. ZUS ostrzega przed naciągaczami - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto