Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryje opolska katedra pod podłogą?

Krzysztof Ogiolda
Jako pierwszą otwarto w maju kryptę z trumną pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa w nawie południowej. Teraz badane są krypty w nawie północnej.
Jako pierwszą otwarto w maju kryptę z trumną pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa w nawie południowej. Teraz badane są krypty w nawie północnej. Krzysztof Świderski
Po 200 latach udało się spenetrować dwie krypty pod katedralnymi kaplicami. Pojawił się pomysł, by je połączyć z dwoma kolejnymi w ścieżkę edukacyjną.

Pierwsze odwierty w krypcie pod kaplicą św. Jadwigi (po lewej stronie patrząc na ołtarz główny katedry) zostały przeprowadzone jeszcze w połowie sierpnia 2016 roku.

- Badania georadarowe wskazywały, że krypta pod posadzką tej kaplicy istnieje - mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - W pracach uczestniczyli m.in. archeolog i antropolog. Przez dwa odwierty o przekroju 10 cm do środka wprowadziliśmy oświetlenie i kamery. Trzeba było uważać ze względu na szkodliwy wpływ toksycznych grzybów. Okazało się, że wewnątrz krypty w formie beczkowej znaleźliśmy usypisko kilkudziesięciu szkieletów (naliczyłem ok. 50 czaszek) oraz osobno kilka grobów.

W miniony piątek - 14 października - ponownie udało się zajrzeć do kaplicy św. Jadwigi i zobaczyć, że jest w niej ślad przejścia do krypty pod sąsiednią kaplicą św. Anny (zamkniętej charakterystyczną złotą kratą). Wobec tego fachowcy wykonali kolejne dwa odwierty - tym razem do krypty pod kaplicą św. Anny. Ma ona około czterech metrów szerokości, a wysokość w najwyższym punkcie wynosi 2,20 m. Jest bardziej pusta od sąsiedniej (znaleziono w niej niewiele kości). Schody, które kiedyś do niej prowadziły, zostały, gdy przestano tam grzebać ciała zmarłych, zasłonięte posadzką.

- Łączna długość obu krypt wynosi około 20 m - dodaje ks. Waldemar Klinger. - Ponieważ kolejna, trzecia krypta znajduje się w tej samej części katedry- pod zabytkową chrzcielnicą z herbem Opola, wpadłem na pomysł, by z okazji jubileuszu 800-lecia miasta dobudować do niej czwartą kryptę, a całość połączyć w spójną ścieżkę edukacyjną i udostępnić zwiedzającym. Fajerwerki, koncerty i inne imprezy, choć piękne, ulecą z pamięci, a krypta jubileuszowa zostanie. Wszystkie krypty muszą oczywiście zostać odkażone, a szczątki naukowo zbadane i godnie zabezpieczone. Ale jeśli by się to udało, opolska katedra może być jedną z niewielu świątyń w Polsce, która będzie wpuszczać pątników i turystów do podziemi. To byłaby wielka atrakcja.

Proboszczowi katedry marzy się, by - w sąsiedztwie chrzcielnicy - w ramach ścieżki edukacyjnej - wyeksponować replikę relikwiarza Krzyża Świętego, a także relikwie świętych i błogosławionych z diecezji opolskiej. Całość będzie przypominać, że wokół zmieniają się kraje, języki i społeczeństwa i pokolenia, a katedra, Kościół i wiara ojców niezmiennie trwają.

Zobacz też: Zobaczcie, jak wyglądają krypty w Katedrze Opolskiej [zdjęcia, wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto