Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukry Nyskie mają 75 lat. Pierwsze markizy powstały w piwnicy

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Cukry Nyskie świętują 75-lecie
Cukry Nyskie świętują 75-lecie Janusz Michalik
W poniedziałek ( 5 lutego) Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie obchodziła 75-lecie. Dziś firma produkuje 8000 ton słodkości i nie tylko.

W poniedziałek ( 5 lutego) Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie obchodziła 75-lecie.W uroczystości z tej okazji wzięli udział pracownicy firmy oraz przedstawiciele gminy: Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy oraz Merek Rymarz, jego zastępca.

- Dla mojego taty i dla mnie Cukry Nyskie były drugim domem - wspominała podczas uroczystości Joanna Monasterska, córka pierwszego prezesa spółdzielni, Józefa Monasterskiego. - Był to człowiek, który miał wizję i udało mu się ją zrealizować. A wszystko zaczęło się w małej piwnicy w domu rodzinnym przy ul. Powstańców Śląskich. To tam powstały pierwsze markizy. Cieszę się, że firma ojca przetrwała do dzisiaj. On oraz Józef Łomozik bardzo dbali o ludzi, a zwłaszcza o kobiety - dodała.

Dziś Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie to jedno większych polskich przedsiębiorstw cukierniczych. firma rocznie firma sprzedaje ok. 8000 ton produktów, zaopatrując w słodycze najbardziej znane sieci handlowe jak Makro, Kaufland, Polomarket, Auchan, Selgros, Eurocash, Netto, Mila, Słoneczko, a także hurtownie na terenie Polski.

Smakołyki z Nysy docierają także do Czech i Rumunii.

Jak to się wszystko zaczęło?

5 lutego 1949 roku zapadła decyzja o założeniu Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie przez kilku członków. Siedziba firmy mieściła się przy ulicy Aleja Wojska Polskiego 53.

Na początku swojej działalności Cukry Nyskie produkowały tzw. pieczywo mokre (ciasta), cukierki, galanterię świąteczną z cukru (figurki cukrowe). Po przejęciu upadłej fabryki „Nysa” rozpoczęto produkcję herbatników, pierników oraz kontynuowano produkcję cukrowej galanterii świątecznej. Kolejne lata to dalszy rozwój – w roku 1953 otwarto linię produkcyjną do wypieku wafli suchych, oraz cukierków i lizaków.

Spółdzielnia cały czas się rozwijała i zakład II przy Alei Wojska Polskiego 53 przystosowano do produkcji kuwertury czekoladowej, natomiast w Zakładzie przy alei Wojska Polskiego 9 unowocześniono produkcję pieczywa cukierniczego, w tym głównie herbatników i pierników.

Pod koniec lat 50. trudna sytuacja rynkowa zmusiła spółdzielców do przekazania Cukrów Nyskich pod bezpośredni nadzór Społem. Dopiero po 30 latach Spółdzielnia powróciła do pierwotnej formy własności. W okresie działalności ZW „Cukry Nyskie” zwiększono produkcję, rozszerzono asortyment, wymieniono urządzenia i linie produkcyjne oraz przeprowadzono jego rozbudowę.

1 października 1990 roku zakład ponownie przekształcono w Spółdzielnię Pracy „Cukry Nyskie".

Okres od roku 2000 to czas dalszego rozwoju zakładu. W tym okresie poczyniono wiele inwestycji, m.in.: wybudowano dodatkową halę produkcyjną, wybudowano magazyn wysokiego składowania wyrobów gotowych o powierzchni 1300 m², zmodernizowano i wyremontowano pomieszczenia produkcyjne oraz biurowe, uruchomiono dwie nowe linie produkcyjne do wypieku wafli. Ponadto poszerzono park maszynowy o nową linię do produkcji herbatników i krakersów.

W kwietniu 2007 r. na podstawie audytu przeprowadzonego przez firmę TÜV Nord Polska, Cukry Nyskie otrzymały certyfikat BRC Global Standard Food klasy A[1].

Źródło: Wikipedia, FB/Miasto i Gmina Nysa

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cukry Nyskie mają 75 lat. Pierwsze markizy powstały w piwnicy - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto