Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci będą przetwarzali na ciepło i prąd. To miasto wchodzi na tory gospodarki zamkniętej. Rusza ważna inwestycja za 130 milionów

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Nyska Energetyka podpisała dziś (21 lipca) umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, dzięki temu jesienią ruszy budowa kotłowni z kotłem parowym o mocy 6 megawatów, zasilanym paliwem alternatywnym RDF czyli odzyskiwanym z odpadów komunalnych i innych.

Już za niecałe trzy lata odpady od mieszkańców będą w Nysie części przetwarzane na ciepło, które ogrzeje mieszkania w Nysie oraz na energię elektryczną, która zasili m.in. miejskie latarnie uliczne.

- Inwestycja jest w pełni ekologiczna. Budujemy kocioł na paliwo tzw. alternatywne. Jest to paliwo pochodzące z odpadów, które produkują nasi mieszkańcy. Po recyklingu pozostaje pewna frakcja, która jest frakcją energetyczną i można ją wykorzystać dla mieszkańców na produkcję ciepła i energii elektrycznej. Tak ja to robią takie kraje jak Szwajcaria, Skandynawia, Niemcy, Japonia, które stanowią wzór dla czystego powietrza, czystego klimatu i dbałości o ochronę środowiska -mówi Artur Pawlak, prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej.

NFOŚ wsparł inwestycje w kwocie 107 milinów: 50 milinów w formie dotacji 57 milinów w formie pożyczki. Pozostałą część – ponad 20 milinów – stanowił wkład własny spółki.

Co to jest paliwo RDF?

- Odpady, które produkujemy można podzielić na trzy części. Na to co jest z opakowań, czyli to co idzie do recyklingu materiałowego (ok. 30 proc), kolejne 30-40 proc to jest frakcja bioodpadów i ok. 30 proc. to jest frakcja palna, energetyczna. Ta ostania frakcja nie nadaje się do recyklingu i, mówi to świat nauki, to mówią zakłady zagospodarowania odpadów, nie wolno składować, bo ma wartość energetyczną i w każdej chwili może spłonąć. Emisja wtedy jest potworna – wyjaśniał Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bez instalacji zagospodarowanie frakcji palnej jest bardzo kosztowne.

- Wykorzystanie jej jako paliwa sprawia, że mamy możliwość uniknięcia wysokich opłat za gospodarowanie odpadami i możliwe zmiany, na korzyść mieszkańców, w taryfie za ciepło dodał Dominik Bąk.

Jak mówił emisja w przypadku takiej instalacji praktycznie nie wstępuje.

- Pan profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej użył takiego porównania, że emisja dioksyn do powietrza jest taka jak gdyby wsypać do jeziora Bajkał 2,5 kg cukru, czyli jej wpływ na środowisko jest pomijalny – wyjaśniał.

Dziś, oprócz umowy z NFOŚ, podpisano także umowę z wykonawcą. Kotłownię, która będzie spełniać najwyższe normy środowiskowe, zbuduje międzynarodowe konsorcjum firm WTC z Wrocławia, Richard Kablitz z Niemiec i IDRECO z Włoch. Włośni i Niemcy odpowiadają za urządzenia technologiczne. Polska firma prowadzi część budowlaną.

Prace przy ul. Jagiellońskiej rozpoczną się we wrześniu i mają potrwać 2,5 roku. W Europie takie jak w Nysie instalacje maja też Wiedeń i Kopenhaga.

Rocznie spalanych w Nysie będzie 15 tysięcy ton takiego paliwa, które obecnie jest wywożone do cementowni. W ten sposób po uruchomieniu nowej kotłowni NEC, miasto wejdzie na tory gospodarki zamkniętej (cyrkularnej).

- Chcemy być samowystarczalni, bo to oznacza dla mieszkańców tańsze ciepło i ogromne zniżki jeśli chodzi o energię elektryczną – mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Na dziś wiadomo, ze ta instalacja pokryje zapatrzenie Nysy na energie elektryczną m.in.: w szkołach, żłobkach, przedszkolach i latarniach…

- To nie wszystko, pamiętajmy, że za kilka miesięcy rozpocznie się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej i ta inwestycja zabezpieczy nam 100 proc. potrzeb jeśli chodzi o miasto i jego rozwój – podkreślał Kolbiarz.

Nyska Energetyka Cieplna przygotowywała się do budowy kotła od kilku lat Pierwotnie przygotowano na to zadanie 71 mln złotych. W 2022 roku, w pierwszym - unieważnionym przetargu, oferenci domagali się co najmniej 176 mln zł.
W tym roku przetarg powtórzono. Jedyny oferent wycenił zadanie na 132 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śmieci będą przetwarzali na ciepło i prąd. To miasto wchodzi na tory gospodarki zamkniętej. Rusza ważna inwestycja za 130 milionów - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto