Na lotnisko w Polskiej Nowej Wsi przybyły delegacje z całej Opolszczyzny. W sumie 40 gmin z regionu miało swoje reprezentacje na tegorocznych dożynkach wojewódzkich.
Wykonanie korony wymaga zarówno pomysłu i doświadczenia, jak i rąk gotowych do wielu godzin mrówczej pracy.
- Już od czerwca zaczynamy zbierać zboże, kiedy jeszcze jest zielone. Wiążemy to w takie nieduże snopki, suszymy, a później czyścimy - tłumaczy Wiesława Dominik, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Pilszczu w gminie Kietrz.
Samo czyszczenie zajmuje pilszczańskim gospodyniom dwa tygodnie. Później wyplatanie trwa jeszcze co najmniej tydzień.
- Ten robiłyśmy przez tydzień. Mniej więcej po cztery godziny dziennie. Pracujemy w grupie. Najwięcej w jednym czasie udało się nam zebrać w trzynaście osób – mówi pani Wiesława.
Delegacje sołectw dbają nie tylko o estetyczną prezentacje płodów rolnych, ale także o ubiory. W niektórych przypadkach wszystkie elementy są starannie dobierane.
- Mamy wypożyczone z Muzeum Wsi Opolskiej oryginalne stroje z naszego regionu - mówi Małgorzata Andruszków z Bąkowic w gminie Świerczów. - Wyróżniają się tym, że gorset i suknia tworzą całość, podczas gdy inne stroje zazwyczaj są dwuczęściowe. Nasza koszula jest płócienna, spódnica plisowana. Kolorystyka też jest ważna. Dla naszego terenu charakterystyczne są granat, czerwień w odcieniu bordo i zieleń butelkowa.
Tradycja wieńców żniwnych sięga dawnych czasów słowiańskich. Czy tradycja przetrwa? To zależy, czy uda się zaszczepić pasję w młodym pokoleniu. Z tym niestety bywa różnie.
- Młode panie zazwyczaj pracują i nie mają czasu na taką dodatkową aktywność. Tutaj leży problem - mówią panie z KGW w Pilszczu.
W tym roku zgłoszone do konkursu korony dożynkowe i prace plastyczne poddano ocenie w trzech kategoriach:
- korony dożynkowe kłosowo – ziarnkowe;
- korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne.
- debiut.
W ocenie wieńców ważne jest przestrzeganie zasad regulaminu konkursowego. Pod uwagę brana jest m.in. wysokość i szerokość korony (nie może przekraczać wskazanych wymiarów). Dodatkowo korona powinna być wykonana z tegorocznych płodów rolnych, roślin naturalnie występujących w Polsce.
Wojewódzki konkurs koron dożynkowych - opolskie 2023 - laureaci
W kategorii kłosowo-ziarnkowej zwyciężyła delegacja z Gogolina-Karłubca. To oni w 2024 pojadą na dożynki prezydenckie do Spały reprezentować Opolszczyznę. II miejsce zdobyła korona z Bąkowic w gminie Świerczów. III miejsce zajęło sołectwo Chróścina, reprezentujące Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych.
W kategorii „debiut” wygrały Aneta Kałużna i Wierzbabki z Wierzbia z gminy Łambinowice.
W kategorii „korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne” wygrały twórczynie ze wsi Wierzbięcice w gminie Nysa.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?