Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Duda oraz Miko Marczyk w Mechaniku w Opolu. Ale samochody przywieźli!

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Akademia Młodego Mechanika On Tour w Opolu
Akademia Młodego Mechanika On Tour w Opolu Anna Gryglas
Team Grzegorza Dudy, jednego z najbardziej znanych mechaników, a także kierowca Miko Marczyk odwiedzili we wtorek (27 lutego) Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu. To wszystko odbyło się w ramach Akademii Młodego Mechanika On Tour. Jest to innowacyjne wydarzenie edukacyjne na kółkach, wyjątkowa podróż przez Polskę, której celem jest łączenie pasjonatów mechaniki i promowanie wiedzy o motoryzacji w inspirujący sposób.

Team Grzegorza Dudy, jednego z najbardziej znanych mechaników i kierowca Miko Marczyk odwiedzili we wtorek (27 lutego) Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu. To wszystko odbyło się w ramach Akademii Młodego Mechanika On Tour, czyli innowacyjnego wydarzenia edukacyjnego na kółkach, wyjątkowej podroży przez Polskę, której celem jest łączenie pasjonatów mechaniki i promowanie wiedzy o motoryzacji w inspirujący sposób.

- Akademia Młodego Mechanika promuje m.in.: Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, które co roku odbywają się podczas poznańskich targów motoryzacyjnych, na których nieskromnie powiem, ostatnimi czasy nasi uczniowie dominują. Poza tym podczas wydarzenia uczniowie mogli się także wiele dowiedzieć o idei nowoczesnej motoryzacji do ektromobilności włącznie – mówi Bogusław Januszko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.

W ramach wydarzenia uczniowie mogli m.in.

 • zobaczyć autobus zeroemisyjny zasilany wodorem
 • samochód rajdowy
 • zobaczyć nowoczesny silnik
 • spotkać się z Grzegorzem Dudą i Mikołajem „Miko” Marczykiem kierowcą rajdowym reprezentujący zespół ŠKODA Polska Motorsport.

Podczas akcji odbyło się także szkolenie produktowe i wręczenie nagród dla szkoły i jej uczniów, które ufundował Orlen Oil.

Akademia Młodego Mechanika wyruszyła w trasę po Polsce w poniedziałek 26 lutego. Trasa akcji prowadzi przez Tarnów, Kraków, Wrocław, Opole, Łódź, Warszawę, Gostyń, Trzciankę, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk.

Podczas akcji szkoły otrzymują także materiały na bazie, których uczniowie przygotowują się do finału igrzysk mechaników.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że opolska szkoła ma w tych mistrzostwach spore osiągnięcia. Do finałów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników 2023 zakwalifikowało się 16 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy startowali w 2-osobowych zespołach.

W sumie uczniowie opolskiej szkoły stawali pięć razy na podium: 3 razy na najwyższym stopniu podium, raz na drugim stopniu podium i raz na trzecim stopniu podium. Nie są to jedyne sukcesy uczniów Mechanika, ale ten zeszłoroczny był największy w kilkuletniej historii udziału uczniów w Mistrzostwach Młodych Mechaników.

Lista finalistów i zwycięzców w XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników 2023:

 • Oliwer Jeger i Piotr Żelawski z klasy 4Dp (w kategorii Elektromobilni oraz Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych) – zajęli I miejsce w obu kategoriach;
 • Marcel Projzner i Błażej Radwański z klasy 4Dg (w kategorii Młody Lakiernik) – zajęli I miejsce;
 • Amelia Zych i Piotr Wieczorek z klasy 4Dg (w kategorii Młody Lakiernik) – zajęli II miejsce;
 • Igor Król i Marcin Kubis z klasy 4Dg (w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych) – zajęli III miejsce;
 • Igor Wójcik i Krzysztof Orzechowski z klasy 4Dp (w kategorii Młody Mechanik oraz Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych) – zajęli IV miejsce w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych;
 • Krzysztof Jaworski z klasy 4Dg i Kamil Binias z klasy 4Dp (w kategorii Młody Mechanik oraz Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych)
 • Jan Fikus i Szymon Gala z klasy 2D (w kategorii Młody Mechanik)
 • Marcel Hennek i Adrian Marut z klasy 4Dp (w kategorii Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych).

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grzegorz Duda oraz Miko Marczyk w Mechaniku w Opolu. Ale samochody przywieźli! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto