Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Historia Opola. Tak znikały stare przedwojenne kamienice i budowano nowe miasto. Zobaczcie Opole sprzed 40, 50 i więcej lat

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak w latach 60. 70. 80. i 90. zmieniało się Opole. Jedne budynki wyburzano inne budowano.
Tak w latach 60. 70. 80. i 90. zmieniało się Opole. Jedne budynki wyburzano inne budowano. Archiwum nto/Teatr im. Jana Kochanowskiego
Na archiwalnych fotografiach Opola uwieczniono m.in, jak budowano opolski ZWM, a dziś osiedle Armii Krajowej, Most Piastowski czy Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Ukazano też, jak zmieniała się przestrzeń miasta wraz z wyburzanymi kamienicami.

Dowódca saperów jadł za ścianą wysadzanej kamienicy obiad

Niewielu mieszkańców Opola pamięta już pewnie, że na rogu ul. 1 Maja i Katowickiej, przy hotelu "Weneda" stała przedwojenna kamienica.

Budynek był już w fatalnym stanie technicznym i od wielu lat niezamieszkały. Ze względu bezpieczeństwa pod koniec lat 90. podjęto decyzję o jego wyburzeniu, a raczej wysadzeniu.

Zajęli się tym wojskowi saperzy. Ładunki rozmieścili tam w taki sposób, by zawalił się tylko wytypowany do rozbiórki budynek, a podczas całej akcji nie doszło do uszkodzenia, żadnego innego.

- Po drugiej stronie ściany wysadzanej kamienicy, w restauracji hotelu "Weneda", usiadł dowódca saperów i jadł w tym czasie obiad - mówią osoby, które były świadkami tego wydarzenia. - To było wotum zaufania dla żołnierzy, którym tak bardzo wierzył, że wszystko wykonają zgodnie ze sztuką i założeniami, i że budynkowi hotelu nic się nie stanie.

Przez wiele lat plac po wysadzonej kamienicy stał pusty i był tam parking. Ostatnio powstał tam nowy budynek hotelu "Weneda" z pubem, gabinetami medycznymi, sklepem czy kolekturą Lotto.

Po hotelu Bristol też nie ma śladu

Kolejnym budynkiem, który zniknął z krajobrazu Opola, co mamy utrwalone na fotografiach to ten, który stał na rozwidleniu obecnych ulic Ozimskiej i Sempołowskiej.

W przedwojennej kamienicy mieścił się hotel. Najpierw działał pod szyldem Monopol, a po wojnie przemianowano go na Bristol. Został rozebrany w latach 70. Po latach powstał tam biurowiec PZU.

Tak powstawało nowe Opole. Teatr im. Jana Kochanowskiego

W galerii są również fotografie pokazujące, jak budowano nowe Opole, np. gmach Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru im. Jana Kochanowskiego, stanął on w miejscu, w którym w latach 30-tych ubiegłego wieku Niemcy planowali wykonanie teatru im. Adolfa Hitlera. Były tam nawet jego fundamenty, w których zamurowano informacje na ten temat. Natomiast w latach 50-tych w tym miejscu znajdowało się targowisko.

Kamień węgielny pod budowę gmachu teatru Kochanowskiego na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Jana Pawła II) wmurowano w listopadzie 1965 roku.

Projektantami budynku byli Julian Duchowicz i Zygmunt Majerski. Jak na lata 60. gmach teatru był bardzo nowoczesny i robił duże wrażenie jeszcze w trakcie budowy, niektórzy jednak kpili, że w Opolu powstaje skocznia narciarska.

Uroczyste otwarcie miało miejsce 23 stycznia 1975 roku w 30. rocznicę wkroczenia do Opola wojsk Armii Czerwonej. Był to wówczas najnowocześniejszy budynek teatralny w Polsce.

Tak powstawało nowe Opole. Opolskie osiedla

W naszej galerii można zobaczyć również fotografie dokumentujące powstawanie osiedli mieszkaniowych w Opolu:

  • ZWM-u, a dziś osiedla Armii Krajowej,
  • Chabrów
  • Dambonia

Można zobaczyć również., jak powstawał Most Piastowski przez Odrę czy biurowiec Społem u zbiegu ul. Ozimskiej i Reymonta.

Autorami fotografii są fotoreporterzy pracujący i współpracujący przez lata z ówczesną z Trybuną Opolską.

Kliknij w galerię, dowiedz się i zobacz stare fotografie miasta.

Mapa Opola

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto