Kościół w Jemielnicy został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium św. Józefa [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ustanowienie sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy.
Ustanowienie sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Biskup opolski Andrzej Czaja ustanowił kościół w Jemielnicy diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. Uroczystość ta zakończyła obchody Roku św. Józefa w diecezji opolskiej.

Uroczystość rozpoczęła się w kaplicy św. Józefa. Czczony jest w niej obraz świętego, któremu była ona dedykowana od początku swego istnienia.

Właśnie tam bp Andrzej Czaja odczytał dekret erygujący sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy: - Przychylając się do prośby ks. Henryka Pichena, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, biorąc pod uwagę potrzeby i pragnienia wiernych, dla dobra duchowego diecezji opolskiej niniejszym na podstawie kanonu 1232 Kodeksu prawa kanonicznego ustanawiam kościół parafialny w Jemielnicy diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

Proboszcz parafii w Jemielnicy i kustosz nowego sanktuarium, ks. Henryk Pichen przypomniał trwający od wieków kult św. Józefa na tym miejscu. 19 marca 1675 roku przy klasztorze cystersów w Jemielnicy zostało założone – pod patronatem św. Józefa - Bractwo Dobrej Śmierci. Zatwierdził je papież Klemens X. W XIX stuleciu w Jemielnicy był używany modlitewnik „Książka do św. Józefa”, który przetrwał aż do wieku XX, kształtując pobożność tutejszych mieszkańców.

Kustosz podkreślił, że tradycja obchodzenia odpustu św. Józefa w Jemielnicy sięga 1869 roku, najpierw w marcu, a potem w maju – w dniu Świętego Józefa Robotnika. 1 maja 2012 roku biskup Andrzej Czaja erygował Bractwo Świętego Józefa, do którego obecnie należy ponad 900 mężczyzn, co ożywiło kult świętego. Obchody 19 marca i 1 maja poprzedzone są w parafii modlitewną nowenną. Majowy odpust jest połączony z Diecezjalnym Świętem Rodziny. Towarzyszy mu też Jarmark Cysterski. W grudniu, w kontekście uroczystości Świętej Rodziny, do Jemielnicy przybywają wraz z bliskimi emigranci zarobkowi. Do Jemielnicy przyjeżdżają regularnie grupy pątników, także spoza diecezji. Cztery razy w roku gromadzą się tu członkowie Bractwa Świętego Józefa. - Jesteśmy Panu Bogu wdzięczni za wszystko, co tu się dzieje – podkreślił ks. Pichen.

- Kiedy kończymy Rok św. Józefa – mówił bp Andrzej Czaja – Kościół powszechny stawia nam przed oczy Maryję i Józefa. Ustanawiając sanktuarium św. Józefa, trochę podobieństwo tego patrona, zabieramy do siebie Dzieciątko i Jego Matkę. Powierzamy przez udział w tej Eucharystii Bogu Kościół święty, nasz Kościół opolski w przededniu obchodów 50-lecia ustanowienia diecezji opolskiej. Powierzamy Bractwo Świętego Józefa, rodziny. W sposób szczególny prosimy o wiarę w sercach młodego pokolenia.

Ordynariusz opolski wskazał na podobieństwo Maryi i Józefa: - I Maryja, i Józef mieli odwagę podjąć niepojętą wolę Bożą. To bym chciał dać Wam szczególnie na drogę: mieć odwagę podjąć nawet najbardziej niepojętą wolę Bożą. Ale my nieraz bardziej niż do Maryi i Józefa jesteśmy podobni do Adama i Ewy. Maryja i Józef stali się sługami Bożego planu zbawienia świata - mówił. - Święty Józef wierzył w moc Boga i w miłość Boga do siebie. Że on – słabiutki Józef z Nazaretu – może udźwignąć taką odpowiedzialność. Posłuszeństwo i duch męstwa pobudzały św. Józefa. Problemy nie były dla niego problemami, ale zadaniem. Nie było miejsca w gospodzie, to uczynił dom ze stajni.

- Cieszę się, że mamy to diecezjalne sanktuarium – mówi Józef Swaczyna, prepozyt Bractwa Świętego Józefa. – Patrząc na wielowiekową tradycję, mamy świadomość, że to jest wiarygodne miejsce kultu św. Józefa. Mam nadzieję, że to będzie w kolejnych latach magnes, który do tego miejsca i do wielkiego milczącego świętego będzie ludzi przyciągał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Kościół w Jemielnicy został ustanowiony diecezjalnym sanktuarium św. Józefa [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie