Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto wykreśli nową mapę szpitali i szpitalnych oddziałów? Trwa przeciąganie liny między władzą centralną a samorządami

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Związek Powiatów Polskich zaopiniował projekt negatywnie, ale samorządowcy przyznają, że potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu placówek szpitalnych.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Związek Powiatów Polskich zaopiniował projekt negatywnie, ale samorządowcy przyznają, że potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu placówek szpitalnych. Archiwum
Rząd chce zarządzać centralnie. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy. Bronią się przed tym powiaty, które przyspieszyły prace nad ustawą o reformie szpitali.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszą wersję projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Związek Powiatów Polskich zaopiniował projekt negatywnie, ale samorządowcy przyznają, że potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu placówek szpitalnych.

W 2021 roku na ochronę zdrowia budżet państwa przeznaczył ok. 140 miliardów złotych. W tym roku może być nawet 10 mld złotych więcej. W ciągu ostatnich 6 lat starostwie dołożyli do swoich 260 szpitali prawie 6 miliardów. Pieniędzy jest coraz więcej, ale nie widać pozytywnych efektów.

Większość kosztów placówek szpitalnych to dziś płace pracowników. Łącznie z kontraktami to nawet 80 – 85 procent wydatków, tymczasem po reformie samorządowej w 1999 roku ten wskaźnik nie przekraczał 50 procent. Brakuje kadry medycznej. Dyrektorzy szpitali konkurują ze sobą o pracowników, oferując wyższe wynagrodzenie niż sąsiedzi.

Niektórzy lekarze pracują wyłącznie na dyżurach, wybierając te placówki w których mogą zarobić więcej. Szpitale konkurują też o pacjentów. Rywalizują ze sobą nową ofertą leczniczą. W tej sytuacji minister zdrowia proponuje wprowadzenie odgórnego koordynowania czy zarzadzania szpitalami, czym ma się zajmować Agencja Rozwoju Szpitalnictwa. Agencja z NFZ będzie mogła przeforsować decyzję o odebraniu kontraktu dla nierentownego oddziału.

- Po co ma powstać nowa agencja, skoro jest Narodowy Fundusz Zdrowia? – komentował na spotkaniu parlamentarnego zespołu ds. szpitali powiatowych Andrzej Płonka, przewodniczący Związku Powiatów Polskich. – Po co ta centralizacja? Możemy usiąść do stołu z wojewodami i uzgodnić sieć szpitali.

- Trzeba zacząć od rozmów w gronie samorządów z udziałem wojewody i NFZ. Dogadać się, gdzie ma pozostać jaki oddział, ile placówek jest potrzebnych – postuluje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. –Jacyś zarządcy, bez specjalnych wymagań dotyczących wykształcenia, będą decydować o sprawach, które powinny być w gestii samorządów. To przejaw centralnego sterowania, które może doprowadzić do niezłego bałaganu.

Wzajemnych pretensji jest więcej. Samorządowcy narzekają na działalność ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej i ich praktykę „podrzucania” chorego na diagnostykę do szpitala. Przychodnia nie ponosi kosztów, za wszystkie badania płaci szpital. Publiczne placówki muszą prowadzić najbardziej trudne i kosztowne oddziały, podczas gdy prywatne szpitale szukają wyżej wycenionych specjalności. Padają postulaty, że nowe przepisy powinny też uregulować wysokość płac w służbie zdrowia. Nie tylko tych dolnych, ale i górnego wynagrodzenia lekarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto wykreśli nową mapę szpitali i szpitalnych oddziałów? Trwa przeciąganie liny między władzą centralną a samorządami - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto